Alet Uçuş Eğitimi

Alet Uçuş Eğitimi (EASA-Instrument Rate-IR (A))

Alet uçuş eğitimi (EASA-Instrument Rate-IR (A)) ticari pilotluk kariyerine bir adım daha yaklaştıran bir eğitimdir. Bu eğitim öncesi tüm uçuş eğitimleri görerek koşullara göre yapılır. Bu eğitimde gece koşullarında, düşük bulut tavanı gibi olumsuz koşullarda uçuş yapabilmek için gerekli bilgi ve beceriler geliştirilir. Bu eğitim sonrası IFR – Instrument Flight Rules koşullarda uçuş yetkisine sahip olunur. Bu yetki bir yıl süreyle geçerli olup süre dolmadan tazelenmesi gereklidir.

Alet uçuş eğitimi iki farklı şekilde tamamlanabilir. Tek motorlu uçakla alınacak alet uçuş eğitimi (Single Engine Instrument Rating) sonrası çok motorlu uçak ile yapılacak alet yetkisi yükseltme eğitimi (Instrument Rating Upgrade – 5 saat Çok motorlu uçak ile eğitim) ile tamamlanabileceği gibi tek motorlu uçak ile alet yetkisi alınmadan eğitime direkt çok motorlu uçak ile başlanabilir.

Alet uçuş eğitimine başlayabilmek için diğer kriterler her iki eğitimde de ortak olmak üzere tek motorlu uçak alet uçuş eğitimi için 50 saat çok motorlu uçak alet uçuş eğitimi için 70 saat PIC – Pilot in command uçuşunun tamamlanmış olması gerekmektedir.

Alet uçuşu eğitimi (EASA-Instrument Rate-IR (A)) tamamlamak için ;

  • NVFR (Gece Görerek Uçuş) ile birlikte Hususi Pilot Lisansı’na (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) sahip olmak,
  • Çok motorlu uçak alet eğitimi için çok motorlu uçuş eğitimini (EASA- Multi Engine Piston Land-MEP (L)) tamamlamış olmak,
  • Tek motorlu uçak alet eğitimi için en az 50 saat Pilot in Command (PIC), çok motorlu alet uçuş eğitimi içinse en az 70 saat Pilot in Command (PIC) uçuşu yapmış olmak,
  • Medical Class I Sağlık Sertifikasına sahibi olunması gerekmektedir.

 

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

 

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.