ATPL Lisansı Nasıl Alınır?

ATPL Lisansı Nasıl Alınır

ATPL Lisansı Nasıl Alınır?

ATPL Lisansı Nasıl Alınır?

ATPL, havayolu nakliye pilotu lisansı anlamına gelir. ATPL, profesyonel ticari pilotluk mesleğini havayolu nakliye uçaklarında sürdürmek isteyen pilotlar için hazırlanmış Ticari Pilotluk Eğitimi kapsamında verilen teorik eğitime ilave teorik eğitim ders, konu, içerikleri ve sınavları bulunan bir teorik eğitim modülüdür. CPL – Ticari pilot lisansınıza ATPL yetkisinin ilave edilmesi için bir takım ilave teorik eğitimler alarak sınavlarında da başarılı olmanız gerekmektedir. Bunların dışında da öncelikli olarak ATPL Lisansı başvuru şartları sağlanmalıdır.

ATPL Nedir?

ATPL, İngilizce Airline Transport Pilot License kelimelerinin kısaltmasıdır yani Havayolu Nakliye Pilotu lisansı anlamına gelir. Profesyonel ticari pilot olmak isteyenlerin diğer uçuş eğitimleri ve son uçuş eğitim modulü olan CPL – Ticari Pilot Lisansı eğitimi dışında ATPL Teori eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. ATPL Teori eğitimi içeriğinde 14 adet ders bulunmkatadır. blank

Toplam 650 saatlik ATPL Teori eğitimine uzaktan eğitim ile başlanır ve %90 uzaktan eğitim olarak tamamlanır. Sonrasında kalan %10’luk kısım için iki hafta yüz yüze yerinde eğitim alınır. ATPL Teori eğitimini tamamlayan ve eğitim verilen uçuş okulu tarafından yapılan seviye tespit sınavlarında başarılı olan adaylar için ATPL Teori eğitimi kursu bitirme sertifikası düzenlenir ve adaylar sivil havacılık otoritesinin yapmış olduğu sınavlara girmeye hak kazanır.

ATPL Teori eğitiminin bir EASA ülkesinde alınarak kurs sonunda sınava girmeye hazır olunduğunu gösteren kurs bitirme belgesinin alınması durumunda sınava girmek için herhangi bir EASA ülkesi sivil havacılık otoritesine başvuru yapılabilir. ATPL Teori eğitimi alınan ülkede sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

ATPL Teori eğitiminin Türkiye’de bir ATO – Onaylı Eğitim Organizasyonunda tamamlanarak kurs bitirme belgesinin alınması durumunda sınava girebilmek için Türkiye’deki SHGM – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir. SHGM ATPL sınav başvurularını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SRS – Sınav Rezervasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

ATPL Teori eğitimi sonrasında girilecek olan 14 teorik ders sınavı için geçme notu 75 olup her bir dersten en fazla 4 defa sınava katılma ve en fazla 6 oturumda sınavları geçme zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm sınavları ilk sınava girmiş olduğunuz tarihten itibaren 18 ayda tamamlamalısınız. Bu şartlardan herhangi birinin sağlanmaması durumunda ATPL RE-Take denilen tazeleme eğitimi alınarak tüm derslerden tekrar sınava girmeniz gerekecektir.

blank

ATPL Lisansı Nedir?

ATPL lisansı, Ticari Havayolu Nakliye Pilotu lisansı olarak açıklanabilir. ATPL lisansına sahip olan pilotlar, PPL(A) – Hususi Pilot Lisansı, CPL(A) – Ticari Pilot Lisansı, IR(A) – Aletli uçuş yetkisine sahip pilotların tüm yetkilerine sahiptir. Bunlara ilave olarak Ticari Havayolu Taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinde FO- Flight Officer – Yardımcı Pilot veya Kaptan Pilot olarak görev alabilirler. ATP lisansı yetkilerine sahip olabilmek için IR(A) yetkili bir CPL(A) lisansına sahip ve ATPL 14 dersten başarı ile geçtiğinizi belgeleyen ATPL Teori belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

ATPL(A) – Airline Transport Pilot License Eğitimi Çeşitleri

ATPL(A) – Airline Pilot License – Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı eğitimini almak için modüler ve entegre eğitim olarak iki seçeneğiniz bulunmaktadır.

Entegre ATPL(A) – Entegre Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı Eğitimi almak isteyen pilot adayları ATPL(A) eğitimi başvuru koşullarını sağladıktan sonra Türkiye’de veya Avrupa’da yetkilendirilmiş bir ATO – Onaylı Eğitim Organizasyonuna başvurarak eğitim alabilirler. Entegre Havayolu Nakliye Pilotu eğitiminin modüler eğitimden farkı tüm eğitimin başlanılan eğitim kurumunda bitirilmesi ve ilgili uçuş okulu tarafından belirlenmiş bağlı bulunulan sivil havacılık otoritesince onaylanmış eğitim müfredatı ve sürelerine uyma gerekliliğidir.

Modüler ATPL(A) – Airline Pilot License – Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı eğitimi entegre eğitimin aksine her bir eğitim modülünün fiyat avantajı bulunan farklı bir uçuş okulunda alınabildiği, eğitim başlangıç zamanlarının tamamen kişisel planlamalara göre belirlenebildiği, gerektiğinde iki modül arasında eğitime ara verilebildiği, eğitim ödemelerinin taksitlendirilerek veya sürece yayılarak yapılabildiği, sürece yeterince odaklanıldığında entegre eğitime göre daha hızlı bir şekilde tamamlanabilen bir eğitim çeşitidir.

ATPL(A) eğitimi ortalama 12 ile 18 ay arasında tamamlanabilir. Eğitimin süresi tamamen eğitim alan kişilerin sürece kendilerini vererek çalışmalarına bağlı olup ATPL Teori derslerinden yapılan ATPL sınavlarını kısa sürede geçmeniz sürecin kısalmasına fayda sağlayacaktır.

 

blank

ATPL(A) – Airline Transport Pilot License – Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı Almak için Gereklilikler

ATPL(A) lisansı almak isteyen adayların karşılaması gereken başvuru koşulları şunlardır;

  • Minimum 21 yaşında olmak,
  • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak,
  • Geçerli Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
  • Sivil Havacılık Otoritesince yetkilendirilmiş bir ATO – Onaylı Uçuş Eğitim Organizasyonunda teorik ve pratik eğitimlerini tamamlamış olmak,
  • ATPL Teori 14 Ders sınavlarından minimum 75 alarak başarılı olmak,
  • CPL(A) – Ticari Pilot Lisansı ve MEP IR(A) – Çok Motorlu Aletlili Uçuş Yetkisine sahip olma,
  • Adli sicil kaydı bulunmamak.

Yukarıda sayılan koşulları sağlayan pilotlar ATPL(A) – Ticari Havayolu Nakliye Pilotluğu lisansını almaya hak kazanır ancak bu aşamada lisansınız ATPL(A Frozen olarak yetkilendirilecektir. Sonrasında en az 500 saati çok pilotlu uçuş operasyonunda gerçekleştirilmiş olmak koşuluyla 1500 saatlik uçuş gerçekleştiren pilotların lisansı ATPL Frozen dan ATPLA) ya çevirilir.

ATPL Lisansı Fiyatı

ATPL Lisansı Maliyeti

ATPL lisansı fiyatı bu eğitime başlayan tüm adaylar tarafından en çok merak edilen konulardan birisidir. Öncelikle Türkiye ve Avrupa’da uçuş eğitiminin hem ülke hem de uçuş okulları içerisinde farklılık gösterdiğini belirtmek gerekir. Uçuş eğitimi kurumlarınca taksitli ödeme kabul edildiği gibi tek seferde ödeme yapmanızı isteyen uçuş okulları da bulunmaktadır. Eğitim alacağınız uçuş okulu ve bu eğitimi alacağınız ülke konusunda karar verirken çevrenizde bu alanda eğitim alan kişilerden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu kapsamda kurulan birçok forum ve paylaşım sitelerinde de inceleme yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu araştırma ve inceleme aşamasında bir çok bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirme ile karşılaşmanız da ihtimal dahilindedir.

Uçuş eğitimi alınacak uçuş okulunun seçiminde en önemlisi bu konuda üç temel kriteri göz önünde bulundurmanız olacaktır. Kalite, Süre, Maliyet. Bu üç temel kriterden süre ve maliyet okul seçiminizde önceliğini değiştirebileceğiniz kriterlerdir. Ancak uçuş okulu seçiminde hiçbir şekilde eğitim kalitesinden ödün verilmemelidir.

Infinitude Havacılık, kendileri de bizzat bu eğitim sürecinin içerisinden geçmiş ve sürekli sahada bulunarak uçuş eğitim kurumları, verilen eğitimin kalitesi, maliyeti ve süresi hakkında tecrübe kazanmış eğitim danışmanları ile profesyonel ticari pilotluk eğitimine başlamak isteyen tüm pilot adaylarına tam ve eksiksiz bilgilendirme yapmayı ilke edinmiştir.

Bu kapsamda Avrupa’da ve Türkiye’de anlaşmalı olduğu uçuş okullarını seçerken yukarda bahsedilen kriterlere uygun olarak kaliteli eğitimi, optimum süre ve maliyet ile sunabilen belirli bir geçmiş ve tecrübeye sahip okullarından seçmiş olup, bu sürece başlamayı düşünen tüm pilot adaylarına doğru ve dürüst bir rehberlik etmeyi hedeflemektedir.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın