Ticari Pilot Lisansı Nasıl Alınır?

CPL Eğitimi Fiyatı

Ticari Pilot Lisansı Nasıl Alınır?

Ticari Pilot Lisansı Nasıl Alınır?

Ticari Pilot Lisansı Nasıl Alınır?

Ticari pilot lisansı, ticari uçuşların yapılabilmesi için gerekli pilot lisansına verilen isimdir. CPL olarak da geçen ticari pilot lisansı, hususi pilot lisansından (PPL) farklıdır. Farkı ise ticari pilot lisansına sahip olan pilotların yaptığı uçuş karşılığında ticari kazanç elde etme olanağının olmasıdır.Peki, ticari pilot lisansı nasıl alınır? Ticari pilot lisansı (CPL) almak için gerekli olan bazı şartlar vardır. Genel olarak ticari pilot lisansı için gerekli şartlar Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu – ICAO tarafından belirlenmektedir. Fakat ülkeden ülkeye bazı değişiklikler de görülebilir. Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu’na göre ticari pilot lisansı almanın bazı şartları şunlardır;

  • Miniumum ICAO Level 4 İngilizce seviyesine sahip olmak,
  • Gece Uçuş yetkisi işlenmiş bir hususi pilot lisansına sahip olmak,
  • ATPL Teori eğitimini tamamlayarak sınavlarını geçmiş olmak,
  • CPL teori eğitimini tamamlamış olmak,
  • Medical Class I sağlık muayenesinden başarıyla geçmek

 

 

Avrupa’da Ticari Pilot Lisansı Eğitimi Fiyatları

Ticari pilot lisansı almak için adayların öncelikle koşulları karşılaması ve ilgili teorik ve prtaik eğitmleri tamamlaması gerekmektedir. CPL eğitimi için gerekli koşulları sağlayan adaylar yetkili eğitim kurumlarına başvurarak belirli bir ücret karşılığında bu eğitimi alabilmektedir. Eğitim veren kurumlara göre adaylardan bu eğitim için ödeyeceği ücretler farklılık göstermektedir. Avrupa’da ticari pilot lisansı eğitimi için talep edilen ücretle Türkiye’deki eğitimden talep edilen ücret arasında fark olması sebebiyle birçok kişi bu eğitim aşamasını Avrupa’da tamamlamayı tercih etmektedir.

Avrupa'da Ticari Pilot Lisansı Eğitimi Avrupa’da ticari pilot lisansı eğitimi fiyatları Türkiye’ye göre daha uygundur.Genellikle Avrupa’da alınan eğitimlerin Türkiye’den daha yüksek fiyatlara sahip olduğu düşünülür. Fakat Avrupa’da alınan lisans eğitimlerinin maliyeti, Türkiye’de alınan lisans eğitimlerinin maliyetinden daha uygundur. Ortalama olarak hesaplanacak olunursa Türkiye’de alınan lisans eğitiminin ücreti, Avrupa’da alınan lisans eğitiminin ücretinden neredeyse iki kat fazladır. Son dönemde yeni açılan uçuş okulları sebebiyle artan rekabet ile aradaki fark giderek azalmaktadır. Ayrıca Türkiye’de alınan lisansla Avrupa’da alınan lisansın sağladığı avantajlar da aynı değildir. Avrupa’da alınan EASA lisansı tüm dünyada geçerliliği olan bir lisans tipidir.

Ticari Pilot Eğitimi Gereklilikleri

Ticari pilot eğitimi gereklilikleri nelerdir? Ticari pilot lisansı sahibi olmak için öncelikle ticari pilot lisansı – CPL eğitimi eğitimi başarıyla tamamlamalı ve gerçekleştirilecek kontrol uçuşlarında başarılı olunmalıdır.

Ticari Pilot Eğitimi Gereklilikler Ticari Pilot Lisansı Eğitimi almak isteyen adayların karşılaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle adayın 18 yaşını doldurmuş ve en az lise veya dengi okullardan mezun olması gerekmektedir. CPL (Commercial Pilot Licence) için adayların gece uçuş yetkisi işlenmiş hususi pilot lisansına (PPL) sahip olmasına da sahip olması gerekmektedir. Her aday sorumlu pilot olarak minimum 150.00 saat uçuşu doldurmuş olmalı ve bu uçuşların en az 20 saatinin seyrüsefer uçuşu olarak gerçekleştirmelidir. Aynı zamanda adaylardan ATP Teori eğitimini tamamlamış ve sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlardan başarılı olması da istenen şartlar arasındadır. Yetkilendirilmiş bir sağlık kurumundan alınacak 1. Sınıf Sağlık Sertifikasına da sahip olunmalıdır. Son olarak Ticari pilot lisansına sahip olmak isteyen adayların adli sicil kaydı bulunmamalıdır.

CPL Eğitimi Fiyatı

CPL eğitimi fiyatı Türkiye’de eğitim alınacak uçuş okullarına göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Avrupa’da da uçuş okulu bazında değişmektedir. CPL eğitimi almak isteyen adaylar için fiyatlar hali hazırda Türkiye’de her ne kadar Türk Lirası ile belirtiliyor olsa da eğitim fiyatının Euro kuruna bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gözönünde bulundurularak hesaplama yapılmalıdır. Kısacası uzun süreli ve pahalı bir eğitim olan uçuş eğitimi başlangıcında ekonomik yeterlilik hesaplamalarını Euro üzerinden yaparsanız eğitim sürecinde oluşabilecek fiyat değişiklikliklerinden minimum seviyede etkilenirsiniz. Eğitim fiyatları uçuş okullarına göre değişiklik göstermekle birlikte simülatör ve gerçek uçuş zamanları gibi eğitimlerin kapsamıda farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple doğru bir karşılaştırma ve karar verebilmek için uçuş okullarınca sizlere sunulan eğitim paketlerini kıyaslarken mutlaka eğitim paket içeriğininde incelenerek göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

CPL Eğitimi Fiyatı CPL eğitimi tek motorlu uçak ile 10 saat ve kompleks (iniş takımları alınabilir) bir uçak ile yapılacak 5 saatlik uçuş eğitiminden oluşmaktadır. Kompleks uçak olarak tek motorlu iniş takımları alınabilir bir uçak seçilebileceği gibi çift motorlu uçaklar da seçilebilir. Temel olarak ticari pilot lisansı eğitimi kapsamında daha önce edinilmiş uçuş becerilerinin daha düşük hata toleransı ile sergilenmesi istenmektedir.

Ticari Pilot Lisansı Teorik Bilgi ve Teorik Sınav Detayları

Ticari pilot lisansı almak isteyen adaylar ATPL Teori eğitimini başarıyla tamamlamalıdır. Teorik eğitimin tamamlanmasından sonrasında sivil havacılık otoritesince de bilgi sınavı yapılmaktadır. Teorik sınavın kapsamında Hava Hukuku, Uçak Genel Bilgisi, Uçuş Performansı, İnsan Performansı ve Limitleri, Meteoroloji, Genel ve Radyo Seyrüsefer, İşletme Prosedürleri, Uçuş Prensipleri, Haberleşme ve Genel Uçuş Emniyeti yer almaktadır. Teorik sınavlardan en fazla 6 oturumda her bir dersten en fazla 4 defa sınava girerek başarıyla sonuç alınmalıdır.

CPL Lisansı Alma Maliyeti Daha önce de belirttiğimiz üzere CPL lisansı alma maliyeti, eğitim alınacak ülke ve uçuş okulu bazında farklılık göstermektedir. Profesyonel ticari pilotluk eğitimini almaya karar vererek bu konuda araştırma yapmaya başlayan pilot adaylarının uçuş okullarınca verilen fiyatların yanında eğitim paket kapsamlarını da iyice incelemeleri gerekmektedir. Pazarlama strateji güderek bir takım aşamaları eğitim paketinin dışına alarak eğitim fiyatlarını düşük gösterebilecek kurumlara dikkat edilmelidir.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın