Ticari Pilot Lisansı

CPL Lisansı

Ticari Pilot Lisansı

Ticari Pilot Lisansı

CPL yani Ticari Pilot Lisansı ticari amaçla pilot olarak faaliyet göstermenize olanak tanıyan bir lisanstır. Belli şartları yerine getiren birçok kişi CPL lisansı sahibi olabilir. Ticari pilot lisansı sahip olmak için kişilerin öncelikli olarak PPL-Private Pilot Licence eğitimini tamamlayarak sürece başlamaları gerekmektedir.

Ticari Pilot Lisansı Hususi Pilot Lisansını aldıktan sonra ise ATPL Teori eğitimleri ile birlikte diğer profesyonel uçuş eğitim modüllerini tamamlaması gerekir. Ticari pilot lisansını elde edebilmek için önemli bir basamak olarak değerlendirilebilecek ATPL Teori eğitimi yoğun bir çalışma temposu altında disiplinli ve özverili bir çalışma gerektirir. Bu sürece kendini gerçekten adayan kişilerin başarılı olabileceği bir eğitim sürecini kapsayan ATPL Teori eğitimi 650 saatlik bir eğitim süresini kapsamaktadır.

Ticari Pilot Lisansını (CPL) Kimler Alabilir?

Ticari Pilot Lisansını almak için gerekli koşullar aşağıda sıralanmıştır;

  • Gece uçuşu Eğitimi (NIGHT VFR) işlenmiş Hususi Pilot Lisansı (Private Pilot License–PPL(A)) sahibi olmak,
  • Eğitime başlayabilmek için en az 150 saat, Check Ride uçuşuna katılabilmek için en az 200 saat uçuş sahibi olmak (20 saat Pilot in Command (PIC) Seyrüsefer (EASA-Cross country-XC) içeren ),
  • ATPL Teori – (ATPL (A)) eğitimini tamamlamış olmak,
  • Ticari Pilot Lisansı (Commercial Pilot License-CPL(A)) teori eğitimini tamamlamış olmak,
  • En az Medical Class I Sağlık rapor sahibi olmak,
  • Adli sicil kaydı bulunmamak.

Bu koşulları sağlayan tüm kişiler Ticari Pilot Lisansı Eğitimini tamamlayarak CPL Lisansına sahip olabilirler. Bu koşullar ise ICAO yani Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla 18 yaşından büyük olan, en az lise mezunu ve diğer gereklilikleri yerine getiren kişiler gerekli başvuruları yaparak süreci başlatabilir.

Bu şartlar temel ve en hafif şartlardır. Bunların yanı sıra kişilerin gece uçuş yetkisine yani Night FVR yetkisinin işlenmiş olduğu bir PPL (Private Pilot Licence) lisansına sahip olması ve en az 50 saatlik PIC – Pilot in Command dahil toplamda 150 saatlik uçuş deneyimine sahip olması gerekir. Pilot-In Command uçuşlarının en az 20 saati Cross Country Flight olarak da isimlendirilen Seyrüsefer uçuşu olmalıdır.

CPL Lisansı Bu şartların yanı sıra ilgili sivil havacılık otoritelerince onaylanmış yetkili sağlık kurumları tarafından sağlanan 1. Sınıf Sağlık Sertifikası sahibi olmak da CPL lisansı almak için aranan koşullar arasında yer almaktadır. Diğer bir koşul ise toplamda 14 ATPL dersinden oluşan ve ATPL Teori eğitimi kapsamında alınan derslerin sivil havacılık otoritelerince yapılan sınavlarında başarılı olmaktır. Bu ATPL 14 dersin içinde Hava Hukuku, Uçak Genel Bilgisi, Uçuş Performansı, İnsan Performansı ve Limitleri, Meteoroloji, Genel ve Radyo Seyrüsefer, İşletme Prosedürleri, Uçuş Prensipleri, Haberleşme ve Genel Uçuş Emniyeti gibi çeşitli alanlarda yetkinlikler kazandıracak nitelikte dersler bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra havacılık faaliyetleri gerek yurdumuzda, gerekse de uluslararası alanlarda İngilizce olarak yürütüldüğünden dolayı adayların minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilmesi gerekmektedir. Elbetteki pilot adaylarının herhangi bir adli sicil kaydının bulunmaması da aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Nasıl Ticari Pilot Lisansı Alınır?

CPL Eğitimi Nasıl Alınır? CPL lisansı nasıl alınır konusunu merak eden tüm ticari pilot adaylarını konu hakkında bilgilendirmek maksadıyla hazırladığımız yazımızdan da özetle anlaşılacağı üzere Ticari Pilot Lisansı sahibi olmak isteyen kişiler yukarıda belirtilen ön koşulları sağlamaları halinde, CPL lisansını almak için gereken eğitimleri alabilecekleri eğitim kurumlarına başvurabileceklerdir. Ticari havayolu taşımacılığı birçok anlamda kişileri maddi açıdan tatmin edebilecek ve dünyanın her yerinde itibar ve saygınlık sahibi bir alandır. Dolayısıyla da pilot olmak isteyen birçok kişinin hayalinde havayollarında pilot olmak vardır. Bu eğitimler oldukça zorlayıcı ve karmaşık görünmesine karşın, pilot adayının kendini yeterince sürece adaması durumunda kolaylıkla tamamlanabilmektedir.

CPL Eğitimi Çok Motorlu Aletli Uçuş Eğitimi sonrasında başlanacak CPL eğitimi toplam 15 saatlik bir uçuş eğitimini kapsamakla birlikte yaklaşık olarak 2-3 hafta sürmektedir. Öncesinde ciddi bir bilgi birikimi ve uçuş eğitimini gerektirdiği için oldukça zorlayıcı bir süreç olabilmektedir. Bu süre zarfında eğitimin önceki safhasında edinilmiş uçuş becerileri daha düşük hata toleransı ile gerçekleştirilir.

CPL İçin Gereken Diğer Yeterlilikler Nelerdir?

CPL IR

Commercial Pilot Licence belgesi için kişilerin öncesinde uçuş deneyimi olmasının ve belli teorik eğitimi almasının yanı sıra teknik bilgi yönünden de yeterli olması beklenmektedir. Bunların başında ME-IR Multi Engine Instrument Rating eğitimi gelmektedir. Aletli Uçuş Yetkisi anlamına gelen IR, pilotun uçak göstergelerini ve cihazlarını kullanarak sürdürdüğü uçuş anlamına gelmektedir. CPL eğitimi öncesinde IR eğitimleri tamamlanmamış ise CPL IR eğitimini 10 saat Temel Aletli Uçuş eğitiminide kapsayacak şekilde 25 saat olarak gerçekleştirilir. Multi Engine Instrument Rating eğitiminde 15 saatlik çift motorlu bir uçak ile yapılacak gerçek uçuş ve 40 saat simülatör uçuşu sonrasında yapılacak kontrol uçuşunda başarılı olarak ME IR yetkisini lisansına işletmiş adaylar için CPL eğitimi 15 saat olarak gerçekleştirilir.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın