EASA PPL Eğitimi

Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A))

Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) almak için gerekli şartlar;

 • ICAO Level sınavından minimum Level 4 almak (Solo uçuş öncesinde bu belgenin alınmış olması gereklidir. Infinitude Havacılık, sizlerin sınav hazırlık sürecinde yanınızda olduğu gibi sınav rezervasyon işlemleriniz de ICAO Level sınavı yapma yetkilisi olan English Centre’ın çözüm ortağı Infinitude Havacılık tarafından gerçekleştirilecektir.)
 • En az Medical Class II sağlık raporu sahibi olmak (Pratik eğitim öncesinde alınması gerekmektedir. Medical Class II sağlık muayene randevunuz Infinitude Havacılık tarafından eğitiminizin planlandığı günden itibaren sizlerin seyahat planına uygun olarak oluşturulacaktır.)
 • Teori kısmında okulun yapacağı 9 sınavda başarılı olmak (Sivil Havacılık Kurumunun yapacağı sınava katılmaya hazır olup olmadığınızı tespit etmek için uçuş okulu tarafından yapılan bir sınavdır. Infinitude Havacılık, online sınav hazırlık sistemi, soru bankası paylaşımı gibi opsiyonel hizmetlerle eğitiminizi destekleyecek olup danışmanlarımız 2 saatlik yüzyüze veya online, matematiksel ve zorlayıcı sorular ile ilgili ücretsiz eğitim verecektir.)
 • Hususi Pilot Lisansı (EASA-PPL(A)) 9 adet teori dersini Sivil Havacılık (Civil Aviation Authority- CAA) tarafından yapılan sınavlardan başarılı olmak (Kontrol uçuşu öncesine kadar sınavlardan geçerli notun alınması gerekmektedir. Infinitude Havacılık online sınav hazırlık sisteminde bulunan çalışma ve sınav modları sayesinde gerçek sınav öncesi kendinizi test etme imkanı bulup sınava hazırlık seviyenizi en yüksek seviyeye çıkarabileceksiniz.)
 • Kontrol Uçuşu (Sivil Havacılık tarafından yetkilendirilen kontrol pilotu ile yapılan uçuşta gerekli yeterlilikleri göstererek geçerli not almak)
 • En az lise veya üzeri eğitim seviyesine sahip olmak
 • Adli sicil kaydı bulunmamak

Havacılık sektöründe profesyonel pilot olarak kariyer planı yapan tüm arkadaşlarımızın eğitim sürecinde ilk olarak karşılarına çıkacak ve bazen basit bir aşama gibi algılansa da esasında eğitimin en önemli basamaklarından birisi Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) aşamasıdır. Çünkü uçuşla ilgili tüm temel bilgi ve becerileri bu aşamada edineceksiniz ve sonrasındaki süreçte yeni pilotluk becerileri bu bilgilerin üzerine bindirilecektir. Eğer başlangıç aşamasında bir eksiklik olursa eğitimin sonraki süreçleri çok daha zorlayıcı olacaktır.

Bu eğitimin ilk basamağı uçuş eğitimi için doğru okul seçimi ile başlar. Doğru okul seçimi için öncelikle kendi kriterlerinizi belirleyerek uçuş okullarının size sunduğu hizmetleri kıyaslamalısınız. Her ne kadar hedef, en uygun maliyetle uçuş eğitiminizi tamamlamak olsa da uçuş okulu seçimi aşamasında kriterleriniz maliyet odaklı olmamalıdır.

Temel uçuş becerileri, emercensi usuller ve seyrüsefer usülleri gibi becerilerin ve alet uçuşunun temellerinin atılacağı Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitiminde okul seçiminde öncelikli hedefiniz “yüksek kaliteli” bir uçuş eğitimini en makul fiyatlarla, optimum sürede almayı hedeflemek olmalıdır. Infinitude Havacılık tam da bu noktada sahada edinmiş olduğu tecrübelerle, iş ortaklığı yapacağı okulları titizlikle seçmiş ve eğitimlerle ilgili her türlü bilgi ve veri akışını standardize etmiş olup okullarla yapmış olduğu anlaşmalar neticesinde Infinitude Havacılık adına ayrılan kontenjanlar için planlama yapma hakkına sahiptir. Bu sayede sizlerin eğitim sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmesi için sizlere doğru rehberlik edebilecektir. Bahsi geçen kontenjanlar sınırlı sayıda olup zaman kaybı yaşanmaması için önceden rezervasyon yapılması sizlerin avantajına olacaktır.

Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitimi teorik ve pratik eğitim olarak iki aşamadan oluşmaktadır.

PPL Teori Eğitimi Aşaması

Teorik eğitim aşamasında aşağıda listelenmiş olan 9 adet dersten, eğitimi tamamladıktan sonra sınava girerek geçer not almanız gerekecektir.

Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) Teorik Eğitim Dersleri;

 • 010 – Aviation Law (Hava Hukuku)
 • 020 – Aircraft General Knowledge (Genel Uçak Bilgisi)
 • 030 – Flight Performance and Planning (Uçuş Performansı ve Planlama)
 • 040 – Human Performance and Limitations (İnsan Performansı ve Limitleri)
 • 050 – Meteorology (Meteoroloji)
 • 060 – Navigation (Seyrüsefer)
 • 070 – Operational Procedures (Operasyonel Uygulamalar)
 • 080 – Principles of Flight (Uçuş Prensipleri)
 • 090 – Communications (Telsiz İletişimi)

Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitimi Türkiye’de bir uçuş okulunda alınabileceği gibi Avrupa’da Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitimi de alınabilir. Bu eğitimler arasında ufak tefek uygulama farklılıkları görülebilir. Örneğin; Polonya uçuş okullarında teorik bilgi eğitimi 6 hafta uzaktan eğitim sonunda 3 günlük yüz yüze eğitimle gerçekleşmektedir ve pratik uçuş eğitimine başlayabilmek için teorik eğitimin tamamlanarak pratik uçuş eğitimi için ülkenin Sivil Havacılık otoritesinden izin alınması gerekmektedir, bu da teorik ile pratik eğitim arasında minimum 2 hafta onay bekleme süresi demek olup eğitimi 2 ayrı seferde tamamlamak, yani ilave uçak bileti, ilave konaklama ve ilave yaşam giderleri gibi ekstra maliyetler anlamına gelmektedir. Macaristan uçuş okullarında ise daha Türkiye’de iken tamamlayabileceğiniz uzaktan eğitim sonrasında pratik uçuş eğitimiyle birlikte yapılan yüz yüze PPL Teori eğitimlerinin akabinde uçuş okulu tarafından yapılacak sınavlardan geçer not aldıktan sonra sınava girmeye hazır olduğunuzu belgeleyen evrak hazırlanarak sınava gireceğiniz Sivil Havacılık otoritesine gönderilir. PART-FCL’e göre teorik eğitiminiz devam ederken pratik eğitim uçuşlarınıza devam edebilirsiniz ancak eğitim sonundaki kontrol uçuşu öncesinde bu derslerden geçer not almış olmanız gerekmektedir. Ancak bazı okullar bu konuda daha da katı kurallar belirleyebilirler. Örneğin solo uçuş öncesi teorik bilgi sınavlarından geçmiş olmanızı isteyebilirler. Bu sebeple her ne kadar PART-FCL’de bu şekilde belirtilmiş olsa da okulunuzun bu konudaki politikasını öğrenerek önceden tedbir almanız zaman kaybı yaşamanızın önüne geçecektir. Infinitude Havacılık, bu ve benzeri detay konularda sizi önceden bilgilendiriyor olacaktır.

PPL Uçuş Eğitimi (Pratik Eğitim) Aşaması

Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitimi pratik eğitim aşamasında temel alet uçuş eğitimi hariç olmak üzere tamamı görerek uçuş kuralları (Visual Flights Rules-VFR) ile tek motorlu, maksimum kalkış ağırlığı 5.700 kg olan bir uçak ile gerçekleştirilecektir.

Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitimi pratik eğitim aşaması 45 saat uçuşu kapsar ve bu uçuşların 10 saati yalnız/solo (Pilot In Command – PIC) uçuştur. PART-FCL’e göre pratik uçuş eğitiminin tamamı tek motorlu bir uçakla (Cesna150/152/172/182 /210 – DA20 /DA40- Tecnam – Aero AT3 – Viper) ya da 40 saati tek motorlu geri kalan 5 saati ise FNTP II Full Motion Uçuş Simülatörü ile gerçekleştirilebilir. Ancak okul seçiminde tamamının gerçek uçak ile gerçekleştirildiği bir okul seçmeniz maliyetler açısından daha faydalı olacaktır. CPL eğitimini tamamlamak için en az 200 saat uçuş yapma zorunluluğu olduğundan simülatör ile yapılan eğitimler daha fazla PIC uçuşu yapmanıza sebep olacağından maliyetleri artıracaktır.

Uçuş okullarının onaylı eğitim dökümanına göre ufak değişiklikler olsa da eğitimin yaklaşık yirmi ile yirmi beşinci saatleri arasında yalnız/solo Pilot In Command-PIC uçuş gerçekleştirilmeden önce solo kontrol uçuşunda başarılı olmak, en az ICAO English Level 4 belgesine ve en az Medical Class II sağlık raporuna sahip olmak gerekmektedir.

Pratik uçuş eğitimi tamamlandığında uçuş okulu tarafından yapılan kontrol uçuşunda yeterli görülmeniz halinde Sivil Havacılık otoritesine eğitimi tamamladığınız ve kontrol uçuşuna hazır olduğunuzu belirten evrak gönderilir. Daha sonra kontrol uçuşu için Sivil Havacılık Otoritesi tarafından eğitim aldığınız uçuş okulu dışından bir kontrol pilotu görevlendirilerek kontrol uçuşu gerçekleştirilir (1:30 saat) ve başarılı olmanız durumunda kontrol pilotu tarafından evrak hazırlanarak sivil havacılık otoritesine gönderilir.

Şu ana kadar bahsettiğimiz tüm süreler ve süreç normal şartlar altında gerçekleştirilecek minimum uçuş eğitim saatleridir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki pilotaj eğitimi kişisel bir eğitimdir, insanların farklı karakterleri ve yetenekleri vardır. Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eğitimi minimum 45 saattir ve eğitim esnasında yapılan ara kontrol uçuşlarında başarısız olunması durumunda veya eğitimi parçalı bir şekilde yapmanız durumunda tazeleme eğitimi gibi sebeplerle ekstra uçuş eğitimi yapmanız gerekebilir. Eğitime gerekli özveri ile yaklaşır ve gerekli hazırlıklarınızı yaparsanız Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) PPL eğitimini 45 saatte tamamlarsınız. Kontrol uçuşu sonrası ortalama 2-3 hafta içerisinde Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) onaylanarak adresinize iletilir.

Genel olarak merak edilen eğitim süresi konusuna gelirsek Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) pratik eğitim (uçuş eğitimi) aşaması ortalama 35 gün (+/-5 gün) sürer. Bu süreler tüm koşulların yolunda gittiği düşünülerek hesaplanmış süreler olup, olumsuz hava koşulları, öngörülemeyen arıza, kırım v.b. sebeplerle eğitim sürelerinde uzamalar gerçekleşebilir. Uçuş eğitiminin en önemli kısmı olduğunu değerlendirdiğimiz bu aşamada odak noktamız eğitim süresinden ziyade en kaliteli eğitimi en uygun maliyete almak olmalıdır.

Uzun ve meşakkatli bir süreç olarak görünse de Infinitude Havacılık eğitime başlamaya karar vermiş tüm arkadaşlarımıza, tanışma aşamasından Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) eline ulaşana kadar geçen süreçte uçuş okulları ile planlama ve koordinasyonun sağlanması, havaalanı transfer planlaması, konaklama çözümleri, sağlık raporu, ingilizce sınav rezervasyonlarının yapılması, sürekli rehberlik ve eğitim sürecinizde yaşayabileceğiniz sorunlarda uçuş okulları ile aranızda müşteri memnuniyeti ve çözüm odaklı anlayışı ve vizyoner bakış açısıyla hayallerine giden yolda rehberlik etmektedir.

 

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

 

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.