ATPL (A) Teorik Eğitimi Nedir?

ATPL Teorik Eğitimi Nedir

ATPL (A) Teorik Eğitimi Nedir?

ATPL (A) Teorik Eğitimi Nedir?

Pilot olmanın hayalini kuranlar ticari pilot lisansı almak için gerekli eğitimleri tamamlayarak hayallerine kavuşabiliyolarr. ATPL – Airline Trasport Pilot License – Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı almak isteyen pilot adayları PPL(A) eğitimlerini tamamladıktan sonra diğer pratik uçuş eğitimlerine devam ederken bir yandan da ATPL Teori eğitimini almaktadırlar. ATPL Teori eğitimi, ticari pilotluk eğitimi süresinde tamamlanması gereken teorik bir modüldür. Özetle tanımlamak gerekirse CPL(A) – Commercial Pilot License eğitimini tamamlayan kişiler ticari pilot olarak çalışma yetkisine sahiptir. Ancak eğer lisansında ATPL Teori yetkisi bulunmuyorsa havayolu şirketlerinde pilot olarak çalışamazlar.

Ticari Pilot Lisansı

Havayolu nakliye pilotu olmak isteyen pilot adayları öncelikle eğitim için gerekli koşulları detaylı bir şekilde inceleyerek koşulları sağlayıp sağlamadığını teyit etmelidir. Eğitim için gerekli koşulları sağladığından emin olduktan sonra yapılacak bir sonraki adım ise eğitimi ne şekilde ve nerede almak istediğine karar vermek olacaktır.

Uçuş eğitim içerisinde hem pratik eğitim yani uçuş eğitimi hem de teorik eğitimler mevcuttur. Tüm pratik eğitimler öncesi eğitimin içeriğine uygun olarak teorik eğitim bulunmaktadır. Ancak ATPL Teorik eğitimi başlı başına bir teorik eğitim modülüdür. Bu eğitimi tamamladıktan sonra ilgili sivil havacılık otoritesince yapılacak sınavlara katılarak geçer not alınmalıdır.

Peki, ATPL teorik eğitimi nedir?

ATPL Teori eğitimine başlayabilmek için öncelikli olarak PPL(A) – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansına sahip olunmalıdır. Hususi Pilot Lisansı eğitimini tamamlayarak kontrol uçuşunda başarılı olan ve lisansını alan pilotlar ATPL Teori eğitimine başlayabilirler.

ATPL Teorik Eğitim

ATPL teorik eğitimi kapsamında verilen eğitimleri tamamladıktan sonra eğitim alınan uçuş okulu tarafından yapılan sınavları başarı ile tamamlayanlar sınavlara girebilmek için gerekli olan ATPL Teori Eğitimi tamamlama evrağını alarak yetkili sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlara katılabilirler.

ATPL teorik eğitimi toplamda 14 dersten oluşmaktadır. Eğitim toplamda 650 saatlik bir süreyi kapsar. ATPL Teori eğitiminin genellikle %90’lık kısmı uzaktan eğitim şeklinde tamamlanır. Kalan kısım ise yüz yüze eğitim şeklinde tamamlanır. Sivil havacılık otoritesi tarafından yapılan sınavları, ilk sınava giriş tarihinden itibaren maksimum 1,5 sene içerisinde, 6 oturumda ve bir dersten en fazla 4 defa sınava katılarak tamamlamak gereklidir.

ATPL Teori

ATPL Teori eğitimi ve sınavları pilotaj eğitiminin esasında en zorlu bölümüdür. Sınavları başarıyla geçen adaylar ATPL Teori Lisansı almaya hak kazanır

ATPL Lisansı Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Havayolu nakliye pilotu lisansı almak isteyen pilot adayları, ATPL Teori sınavlarını başarıyla tamamladıktan sonra CPL(A) – Commercial Pilot Lisansı eğitimini tamamlayarak havayolları şirketlerine başvuruda bulunabilirler.

ATPL Teori lisansı almak isteyen adaylar eğitim için gerekli koşulları karşılamalıdır. ATPL Teori eğitimi için istenilen koşullar:

 • En az lise veya dengi okullardan mezun olmak,
 • En az ICAO Level 4 seviyesi ingilizce bilgisine sahip olmak ve geçerli ICAO Level sertifika sahibi olmak,
 • Geçerli bir PPL(A) – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansına sahip olmaktır.

Hususi Pilot Lisansı

ATPL Teori eğitimi için adayların 17 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Aynı zamanda adaylar en az lise veya dengi bir okuldan alınacak bir diplomaya sahip olmalıdır. İngilizce seviyesi ise eğitimin gereklilikleri arasında olmakla beraber hem eğitimin sağlıklı bir şekilde alınabilmesi hem de teori sınavlarının ingilizce olması sebebiyle orta seviyenin üzerinde bir ingilizce bilgisine sahip olmak önemlidir.Koşulları karşılayan adaylar eğitime ATPL Teori eğitimine başvuru yapabilir. Eğitime katılan ve eğitimde başarılı olan adaylar ATPL Teori Lisansına sahip olmaya hak kazanır.

ATPL Eğitiminin İçeriği Nedir?

ATPL Teori eğitimi kapsamlı bir eğitimdir. Uçuş eğitiminin belki de en zorlayıcı kısmı olabilir. Ayrıca bu eğitimi mümkün olan en kısa sürede tamamlamak pilotluk hayalinize daha hızlı kavuşmanızı da sağlayacaktır.

Infinitude Havacılık olarak bu aşamada da bizimle çalışmaya karar veren tüm pilot adaylarına daha ilk andan itibaren eğitim danışmanları atayarak süreci bizzat yaşamış profesyonel ekibimizle destek olmaya çalışıyoruz.

ATPL Teori eğitimi kapsamında aşağıdaki dersler 650 saatlik süre ile sivil havacılık otoritesince onaylanmış eğitim takvimine uygun olarak tamamlanır.

 • Air Law
 • Aircraft General Knowledge
 • Insturmentation
 • Mass & Balance
 • Performance
 • Flight Planning and Monitoring
 • Human Performance and Limitations
 • Meteorology
 • General Navigation
 • Radio Navigation
 • Operational Procedures
 • Principles of Flight
 • VFR Communication
 • IFR Communication

ATPL Teori eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak ve eğitim danışmanlarımızla görüşmek için 0216 706 64 20 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızı arayarak bizlere ulaşabilirsiniz. Infinitude Havacılık olarak uçuş eğitiminin tüm aşamalarında olduğu gibi ATPL Teori eğitimi ve sınavlarında da sizlerin yanında olarak size en iyi hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Bu amaçla hazırladığımız Online Sınav Hazırlık sistemimiz kullanıcı dostu arayüzü ve benzersiz özellikleri ile sizlerin ATPL Teori sınavlarınızda zorlanmadan başarılı olmanız için tasarlanmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın