Covid 19 Pandemi Sürecinde Uçuş Eğitimi

Covid 19 Pandemi Sürecinde Uçuş Eğitimi

Covid 19 Pandemi Sürecinde Uçuş Eğitimi

Covid 19 salgını dünya genelinde tüm sektörleri olumsuz anlamda etkilemiştir. Havacılık sektörü dünya nüfusunun üçte birinin karantina altında kalmasından ötürü çok daha kötü yönde etkilenmiştir. Bir çok havayolu şirketi işten çıkarma, yarı zamanlı çalışma, ücretsiz izin gibi tedbirler almış hatta bazı havayolu şirketleri kapanmak zorunda kalmıştır. Covid 19’un bu olumsuz etkileri altında, havacılık sektöründe profesyonel pilotluk kariyer planı olan bir çok kişi de bu sebeple eğitimlerini ertelemiş veya ara vermiş durumdadır.

Ancak şunu unutmamalı ki havacılık sektörü tüm krizlerde en çabuk etkilenen sektör olmanın yanında aynı zamanda en hızlı toparlanan sektördür. Covid 19’un etkisi altında dahi Pegasus havayolları yaklaşık %60 kapasite ile uçmaya devam etmiştir.

Covid 19 pandemi süreci öncesinde Avrupa’da batan havayolları şirketlerinden gelen 400’ün üzerinde ilave pilot olmasına rağmen havayolu şirketleri pilotların uçuş saatlerini en üst sınır saate kadar planlamaktaydı. Pandemi sürecinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havayolu şirketlerine, yabancı pilotların iş akidlerinin sonlandırılarak Türk pilotlara öncelik verilmesi yönünde talebini iletmiştir. Bu talep doğrultusunda havayolu şirketleri mevcut işleyişlerini etkilemeyecek şekilde tedbirler alarak peyder pey yabancı pilotların sözleşmelerini sonlandırmıştır. Bu bilgiler ışığında Covid 19 pandemisi etkileri aşı çalışmalarıyla beraber olumlu yönde ilerlemeye başladığında da tam kapasite ile çalışmaya başlayacak havayolu şirketlerinde ciddi anlamda pilot ihtiyacı olacağı açıktır. Geçmişte de ekonomik kriz anlarında havayolu şirketleri tip eğitim ücretlerini pilotlara ödeterek asgari ücretle, yarı zamanlı v.b. şekilde pilot alımı yapmış ancak kısa süre sonrasında artan ihtiyaçla birlikte yaş kriterini gözetmeksizin 46 yaşında FO dahi almıştır.

Havacılık sektöründe şartlar çok hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Şartlar uygun olduğunda da lisansı elinde olan, gerekli ingilizce sınav notu, psikomotor testi gibi süreçleri tamamlamış adaylar diğer adayların arasından hızlıca öne geçerek işe alım fırsatlarını yakalayabileceklerdir.

Bu sebeple uçuş eğitiminin değişik aşamalarında bulunan tüm arkadaşlarımızın bu sürece kendilerini hazırlamalarının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Pandemi sürecinin tamamen bitmesini beklemeyip PPL ve ATPL süreçlerine başlayan adaylar için kriz durumu tamamen fırsata çevrilmiş olabilecektir. PPL eğitimlerini hızlıca tamamlayıp ATPL gibi yoğun ders çalışılması gereken aşamada pandemiden ötürü evde kalmayı -hepimizin tercih ettiği- zamanlarını bu eğitimlere yönlendirerek pandemi bittiğinde öngördüğümüz çok sayıda pilot işe alımını yakalayabileceklerdir. Pilotaj eğitimi 12 – 18 aylık bir süreci kapsamakla birlikte bunun büyük bir kısmı ATPL Teori modülü ve sınavları ile geçmektedir. Uçuş eğitiminin son kısmı olan ME-IR-CPL yaklaşık 2 aylık bir pratik uçuş eğitim dönemini kapsamaktadır. Kısacası pandeminin olumsuz etkilerine rağmen krizi fırsata çevirmek adına PPL eğitimini tamamlayarak ATPL Teori sürecine devam edip sınavları bir an önce vererek ME –IR – CPL aşamasına hazır olmak mantıklı olacaktır. Bu süreçte uçuştan soğumamak için pandemi koşullarına bakılarak sürece yayılarak PIC uçuşları da gerçekleştirilebilir. Hayat normale döndüğünde havayolları FO alımlarına hız vereceklerdir. Mevcutta zaten ihtiyaç vardı, pandeminin etkileri ile birlikte bu ihtiyaç katlanarak arttı.

Infinitude Havacılık Türkiye ve Avrupa’da anlaşmalı olduğu toplamda 5 Onaylı Eğitim Organizasyonu-ATO vasıtasıyla uçuş eğitimine hız kesmeden devam etmektedir. Yılsonuna özel avantajlı 2020 fiyatlarıyla kayıt ve taksit imkanlarından yararlanmak için iletişime geçiniz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

 

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın