Gözlük Takıyorum Pilot Olabilir Miyim

Gözlük Takıyorum Pilot Olabilirmiyim?

Gözlük Takıyorum Pilot Olabilir Miyim

Gözlük Takıyorum Pilot Olabilir Miyim?

Günümüzde pilot olmak pek çok kişinin hayalini süslemektedir. Ülkemizde de artan bu konuda eğitim veren Üniversiteler ve özel uçuş okulları sayesinde de bu hayal artık ulaşılabilir hale gelmiştir. Artan eğitim kurumunun da sağlamış olduğu fayda ile Türkiye’de son yıllarda Sivil havacılık hızlı bir şekilde yükselen bir alan olmuştur ve her geçen gün bu sektörde hizmet edecek pilot lisansı alan kişilere ihtiyaçta artmaktadır.

Uçuş eğitimi, diğer eğitimlerle kıyaslandığında çok daha meşakkatli bir süreç içermektedir. Eğitimin kendi içerisinde pratik uçuş eğitimlerinin yanısıra teorik bilgi sınavları da bulunmaktadır. Bu teorik eğitimler sonunda sivil havacılık otoritelerince yapılan sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Bu sebeple pilot olmak için sadece bu konuda istekli olmak yeterli olmayıp aynı zamanda bu konuda ciddi bir çalışma gerektirmektedir.

Bunların yanısıra pilot olmak isteyen kişiler öncelikle almak istedikleri eğitime yönelik gerekli koşulları detaylı bir şekilde inceleyerek gerekli şartları karşıladığından emin olmalıdır. Bu şartların arasında en önemlisi ise gerekli sağlık şartlarının sağlanıp sağlanamadığının kontrol edilmesidir.

Uçuş eğitimi öncesi ve sonrasında belkide tüm sürecin kontrolü sizlerin elinde iken konu sağlığa geldiğinde tamamen kontrolünüzün dışında gelişmektedir. Tüm eğitimleri bitirmiş olsanız dahi gerekli sağlık koşullarını sağlayamadığınızda pilot lisansını almanız mümkün değildir.

Infinitude Havacılık olarak, pilotaj eğitimi gibi yüksek maliyetli bir eğitim sürecine başlayacak tüm pilot adaylarının uçuş eğitimine başlamadan önce Medical Class 1 sağlık muayenesine girerek mevcut sağlık durumlarının pilot olmak için elverişli olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bir pilot gece veya gündüz Dünya’nın çeşitli noktalarına uçuşlar yapmaktadır. En büyük yardımcısı ise gözleri olmaktadır. Uçuş esnasında neler olup bittiğini, rota boyunca değişiklikleri çok iyi bir şekilde takip etmelidir. Her şeyin çok dikkatli bir şekilde yapılması çok ama çok mühimdir. Bu nedenlerden dolayı göz sağlığı en çok dikkat edilen konuların başında gelmektedir. Dolayısıyla da akla ilk gelen soru ise gözlük takıyorum pilot olabilir miyim sorusudur.

Gözlük takmanın pilot olabilmek için büyük bir sorun olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Gözlük kullanmak pilot olmanın önünde bir engel değildir. EASA PART-MED yönetmeliğinde belirtilen sınırlamalar dahilinde olduğu sürece gözlük kullanmak pilot olmak için engel teşkil etmemektedir.

Türkiye’de de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından EASA PART-MED sağlık yönetmeliğine paralel olarak hazırlanan SHT-MED mevzuatına göre adayların pilot olmaya uygun olup olmadıklarına karar verilmektedir.

Part-Med Mevzuatı Göre Göz Sağlığı İçin Belirtilen Koşullar Nelerdir?

Göz, hassas yapıya sahip ve görme işlevini yerine getiren organdır. En ufak bir şeyden dahi etkilenebilmektedir. Bu durumlarda da görme kabiliyetinde sorunlar yaşanabilmesine neden olabilmektedir. Bazen büyük bazen de küçük olan bu sorunlar bir pilot için ise çok daha önemli olmaktadır.

Bu şartları sağlayamayan adaylar ise kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalıdır. Çünkü bu tür rahatsızlıklarda ameliyat ile göz dereceleri düşürülebilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu sorunlarda günümüzde aşılabilmektedir. Akla ise ameliyat olarak göz derecelerimi küçültsem pilot olabilir miyim sorusu gelmektedir.

Ameliyat olmanız pilot olmanız için bir engel değildir. Göz derecenizi ameliyat ile küçülttürerek belirlenen şartlara uygun hale gelmesi ile eğitime başlayabilirsiniz. Ancak geçmeniz gereken birkaç tane ek test bulunmaktadır. Bu testlerden de başarılı ile geçersiniz hayallerinize ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu testlerden başarılı olamayan adaylar ise ne yazık ki pilot olamamaktadır.

Ek olarak gözlük kullanan pilotlar her zaman yanlarında en az 2 tane gözlük taşıması gerekmektedir. Gözlük ile ilgili bir sorun yaşandığında hızlı bir şekilde diğer gözlük takılarak uçuşun güvenli ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması amaçlanmaktadır.

Ticari Pilot Lisansı Alınırken Aranan Sağlık Şartları

Ticari pilot Lisanı eğitimini tamamlayarak profesyonel pilot olarak kariyerine başlamak isteyen pilot adaylarının sağlaması gereken sağlık koşulları SHT-MED sağlık yönetmeliğinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Ticari pilot lisansı almak için gerekli sağlık koşulları konusunda en net bilgiyi SHGM nin sayfasına girerek iligili mevzuatın incelenmesiyle elde edebilirsiniz. SHGM tarafından mevcut mevzuatların belirli dönemlerde güncellediğini göz önünde bulundurularak her zaman SHGM sayfasındaki en güncel dökümanın indirilip kontrol edilmesi en doğru bilgiye ulaşmamızı sağlayacaktır.

Pilot olmak için gerekli sağlık şartları ve pilotluk eğitimi başvuru koşşuları veya uçuş eğitim modülleri hakkında detaylı bilgi almak için Infinitude Havacılık web sayfasını ziyaret edebilir, konu ile ilgili yayınladığımız yazı, sosyal medya paylaşımlarımızı inceleyebilir ya da 0216 706 64 20 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan bizleri arayabilirsiniz.

Infinitude Havacılık olarak sizleri uçuş eğitimine dair her konuda TAM ve EKSİKSİZ olarak bilgilendirerek hayallerinize giden yolculuğunuzda sizlere rehberlik etmeyi hedeflemekteyiz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın