Neden Pilot Olmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Neden Pilot Olmalıyım

Neden Pilot Olmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Neden Pilot Olmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Günümüzde havacılık sektörüne yoğun ilgi artarken yaşanan gelişmeler ve yenilikler de gözden kaçmıyor. Pek çok kişi pilot olmanın hayalini kurarken neden pilot olmak istediğini de sorguluyor. Pilot olmak zor bir meslek gibi görünse de avantajları dikkat çekiyor. Peki, pilot olmanın avantajları neler? Neden pilot olmalıyım?

Neden Pilot Olmalıyım

Günümüz koşullarında meslekler ve maaşları değerlendirildiğinde pilotluk mesleğinin maaşı yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Maaşın yüksek olmasından dolayı pek çok kişi pilot olmak istiyor. Aynı zamanda pilotların sık sık seyahat ettiği gerçeği de kişinin ilgisini çekiyor. Pilot olmak isteyenleri bekleyen avantajları kısaca özetleyecek olursak:

  • Yüksek maaş
  • Seyahat imkanı
  • Farklı kültürler ve yeni insanlar tanıma imkanı
  • Eve iş getirme durumunun olmaması
  • İndirimli ulaşım hizmetlerinin bulunması gibi avantajları sayabiliriz.

Pilot olsam da avantajlarından faydalansam diyenler için bu saydıklarımız tabiki de sadece ilk akla gelen başlıklar bunların haricinde daha birçok avantaj bulunuyor. Şimdilik sadece bu saydığımız başlıklar üzerinden devam edecek olursak bu avantajların başında mesleğin maaşı geliyor.

Yüksek maaşa sahip olan sayılı mesleklerden biri pilotluk oluyor. Burada kesinlikle pilotların meslek icabı aldıkları risk, mesleği edinmek için harcanan emek, mesleğin getirdiği günlük yaşamınızdaki zorluklar vs. gibi kriterler göz ardı edilerek sadece mesleklerin atlık ortalama kazançları göz önünde bulundurularak bir kıyaslama yapılmaktadır. Ortalama 25 – 30 bin TL ile mesleğe başlayan pilotların maaşları uçuş saatlerinin artması ve statülerinin değişmesi ile birlikte artış göstermektedir.

Pilotlar için maaş avantajının ardından seyahat avantajı da bulunmaktadır. Pilotlar mesleği gereği sık sık seyahat etme imkanına sahip olur. Bazen bu seyahatler sadece havaalanı terminalleri arasında geçse de yatılı görevler dediğimiz görevleri sırasında pilotlar farklı yerler, farklı kültürler, farklı insanlar tanıma imkanına sahip olurlar.

Pilot

Bir diğer avantaj ise bir pilot için eve iş getirme imkanı söz konusu değildir. Görevi tamamlayan pilot evine geldiği zaman işle ilgili bir şeylerle ilgilenmek zorunda kalmaz. Bu sayede profesyonel hayatınız ile özel yaşantınız arasındaki sınırları kolaylıkla çizebilirsiniz.

Aynı zamanda pilotlar için beklenmedik yoğun iş temposu söz konusu değildir. Çünkü pilotların aylık uçuş programları bir önceki ay içerisinde belirlendiği için özel yaşantıları ve iş programlarını kolayca planlayabilirler.

Tabiki beklenmedik son dakika program değişiklikleri çok az olmak kaydıyla yaşanabilir ancak her pilotun aylık ve yıllık bir uçuş sınırı olduğu için bu sınırı aşmamak şartıyla uçuş planlanır. Böylece yoğun iş temposundan da kurtulmuş olur.

Pilotlar ve birinci derece akrabaları çalıştıkları şirketlerde indirimli ya da ücretsiz olarak sunulan biletlerden faydalanabilmektedir.

Yukarıda saydığımız gibi avantajların bulunduğu pilotluk mesleği son zamanların en gözde mesleklerinden biridir. Tabiki sadece avantajlarına odaklanarak bir meslek konusunda karar verilmemelidir. Aynı zamanda bu mesleğin gereği olan yaşantınızdaki zorlukları da mutlaka irdelemeli ve sonrasında karar vermelisiniz.

Pilot Eğitimi

Pilot Eğitimi Zor Mudur?

Pilot eğitimi almak isteyen pilot adayları bu eğitimi Avrupa’da veya Türkiye’de birçok farklı alternatif uçuş okullarında veya Pilotaj eğitimi veren üniversitelerde belirli bir eğitimi ücreti ödemek koşuluyla alabilirler.

Pilotluk eğitimi entegre veya modüler bir şekilde alınabilir. Pilotluk eğitim modüllerinde teorik ve pratik eğitim aşamaları bulunmaktadır. Pilotluk eğitiminin en zor olarak kabul edilebilecek kısmı ATPL Teori aşamasıdır. ATPL Teori eğitimi süresi içinde pilotluk mesleği, özlük hakları, uluslararası hava hukuku, uçuş ve uçak hakkında bir çok konuda detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Teorik eğitim tamamlandığında artık uçuş için gerekli eğitim seviyesine ulaşmış olursunuz.

Uçuş Eğitimi

Pratik eğitim yani uçuş eğitimi belki de bu eğitimin en keyifli bölümüdür. Bu aşamada ticari havayolu nakliye pilotu olmanız için gerekli tüm uçuş bilgi ve becerilerinizi simülatör ve uçaklarla gerçekleştireceğiniz uçuşlarda edinirsiniz. Tüm eğitim modülleri içerisinde bulunan ara kontrol uçuşlarında da başarılı olarak bir sonraki aşamaya devam etmelisiniz. Tüm bu eğitim sürecini tamamladığınızda artık ticari pilot lisansına sahip olabilirsiniz.

Pilot olsam diye düşünen tüm pilot adayları için eğitim sürecini ve pilotluk mesleğinin avantajlarını mümkün olduğunca özetlemiş bulunmaktayız. Pilotluk eğitimi süreci her ne kadar yoğun ve zorlu geçse de bu sürece kendini adayarak yeterince çalışan tüm adaylar bu eğitimi tamamlayabilirler.

Tabiki pilotluk eğitimini tamamlamak sadece olayın lisans elde etme aşaması. Lisansınızı alarak pilotluk mesleğini profesyonel olarak icra etmeye başladığınızda tüm yaşantınızı da bu mesleğin gereklerine göre şekillendirmeniz gerekecektir.

Pilot Olsam

Infinitude Havacılık tarafından sunulan eğitim danışmanlık hizmeti sayesinde pilot olsam diye düşünen ve bu konuda araştırma yapan tüm pilot adayları aklındaki sorulara cevap bulabileceklerdir.

Eğitim sürecinin tüm aşamalarını tecrübe etmiş ve eğitim danışmanlığı hizmetlerini sunarken sahada elde ettiği bilgi birikimi ile kendini sürekli güncelleyen profesyonel eğitim danışmanlarımız pilotluk eğitimi hakkındaki aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilmeniz için her zaman yanınızda olacaktır.

Pilotluk eğitimi, eğitim süreci, avantajları vb.  konularda daha detaylı bilgi almak için 0216 706 64 20 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızı arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın