Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar

Pilot

Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar

Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar

Havacılık sektöründe gelişmelere paralel olarak pilot olmak isteyen ve gökyüzündeki hayallerine kavuşmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu maksatla bir çok kişi pilot olmak için nasıl bir eğitim alınması gerekiyor, pilot olmak için gereklilikler nelerdir diye araştırma yapmaktadır. Pilot olmak isteyen adayların karşılaması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Pilot olmak isteyen adaylar bu şartları karşılamadan eğitime başvuru yapamaz ve pilot olamazlar. Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar

Peki, pilot olmak için gerekli şartlar nelerdir?

  • Minimum 18 yaşında olmak
  • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak
  • ICAO Level İngilizce sınavından minimum Level 4 sonuç belgesine sahip olmak
  • SHT – MED / PART – MED talimatlarında belirtilen uçuş ekibi sağlık niteliklerine sahip olmak (Class 1 / Class 2)
  • Adli Sicil kaydı bulunmamak

Pilot Olmak için Gerekli Eğitim Düzeyi

Bu saydığımız şartlar esasında pilot olmak isteyenler için gerekli şartların kısaca bir özeti olup, eğitimin her bir aşamasında bir takım ilave gereklilikler eklenecektir. Bu minimum şartları yerine getiremeyen adaylar pilotaj eğitimine başvuru yapamamaktadır. Örneğin her adayın pilot olmak için gerekli eğitim düzeyi en düşük lise veya lise dengi okullar olmalıdır. Lise diplomasına ya da lise dengi okulun diplomasına sahip olan adaylar istenilen eğitim seviyesini karşıladığı için başvuru yapabilir.

Pilot olmak isteyen adaylardan orta ve üst seviyede İngilizce bilgisine sahip olması istenmektedir. Her ne kadar Türkiye’de alınan uçuş eğitimlerinde İngilizce dil notu CPL – Commercial Pilot License – Ticari Pilot Lisansı ve IR – Instrument Raing – Aletli Uçuş Yetkisi eğitimi aşamasında istense de Avrupa’da bu eğitimi almaya karar veren pilot adayları gerekli İngilizce seviyesini gösteren belgeyi uçuş eğitiminin ilk basamağı olan PPL(A) – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansı eğitimi aşamasında sunmak zorundadır. İngilizce bilgisi yeterli olmayan adaylar eğitime kabul edilmeyecektir.

Ayrıca Adaylar istenilen sağlık niteliklerine sahip olmalıdır. Uçuş eğitiminin farklı aşamalarına göre Havacılık Sağlık Talimatı (SHT – MED) tarafından belirtilen Class 1 / Class 2 nitelikleri karşılanmalıdır. İstenilen koşulları karşılayan pilot adayları uçuş eğitimi için başvuru oluşturabilir. Bu eğitimin çok pahalı bir eğitim olması ve meşakkatli bir süreci beraberinde getirmesi sebebiyle uçuş eğitimine başlayacak tüm pilot adayları eğitime başvurmadan önce Class 1 muayenesine girerek gerekli şartları karşılayıp karşılamadığını değerlendirmelidir. Böylece eğitim sonunda sürpriz bir durumla karşılaşmaktan kaçınılabilir.

Nasıl Pilot Olunur?

Uçuş eğitimi için ön koşulları karşılayan pilot adaylarının önüne nasıl pilot olunur konusu gelmektedir. Pilot olmak isteyenler için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Nasıl Pilot Olunur

Pilot olmanın hayalini kuranlar bunu pilotaj programı bulunan özel ve devlet üniversitelerine ücretli veya burslu şekilde kayıt olarak gerçekleştirebilirler. Bünyesinde pilotaj eğitimi veren üniversitelerin listesine yüksek öğretim kurumunun Pilotaj Programı Bulunan Üniversiteler sayfasını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Bunun alternatifin dışında THY ve diğer havayolu şirketleri de yetiştirilmek üzere Üniversite mezunu pilot adayları alımı yapmaktadır. Şirketler bu konuda farklı dönemlerde farklı kriterler uygulamaktadır. Bu şekilde başvuru yapmak isteyen pilot adayları en doğru bilgiye ilgili şirketin başvuru sayfasında bulabilecektir.

Bu alternatiflerin dışında Türkiye ve Avrupa’da uçuş eğitimi veren özel uçuş okullarına başvurarak bu eğitimi alabilirsiniz. Bu aşamada da eğitimi Entegre Ticari Pilot Lisansı Eğitimi veren bir uçuş okulunda mı yoksa modüler olarak mı almak istediğinize karar vermek durumunda kalıyorsunuz. Şu ana kadar özetlediğimiz kadarıyla uçuş eğitimine başlamadan önce değerlendirilmesi gereken bir çok ön koşul ve karar verilecek birden çok alternatif bulunmaktadır.

Ticari havayolu nakliye pilotu olarak kokpitte yerini almak isteyen tüm pilot adayları yukarda bahsedilen alternatiflerden herhangi birine başvurmadan önce gerekli ön koşulları sağladığından ve yeterli İngilizce seviyesine sahip olduğundan emin olmalıdır.

Pilot Olmak İçin İstenilen Başka Şartlar Var Mı?

Pilot olmak isteyenler ön koşulları sağladıktan sonra uçuş eğitimine başlayarak teorik ve pratik eğitimlerini mevzuata uygun olarak tamamlamalıdırlar. Bu eğitimin en zorlayıcı basamaklarından biri olan ATPL(A) Teori eğitimi yaklaşık 3-4 ay süren bir teorik eğitimi ve minimum 75 geçer not alınması gereken 14 ATPL dersini kapsamaktadır. blank

Ticari havayolu pilotluğu mesleki olarak uluslararası bir nitelik taşıması ve her aşamasında doğru ve sağlıklı iletişim kurabilmesi için iyi seviyede İngilizce bilinmesini zorunlu kılmaktadır. Havayolları iş başvuruları esnasında da havayollarında Pilot olmak için İngilizce seviyesi ön planda tutuluyor. Infinitude Havacılık olarak pilot olma hayallerine kavuşmak isteyen tüm pilot adaylarını bizimle iletişime geçtikleri ilk andan itibaren pilot olmak için gerekli şartlar ve pilotaj eğitimi için ne gibi alternatifleri bulunduğu konusunda tam ve eksiksiz olarak bilgilendiriyoruz.

Uçuş eğitimine Infinitude Havacılık çözüm ortakları ile başlamak isteyen pilot adaylarımıza atadığımız, kendileri de bu sürecin içerisinden geçerek eğitimini tamamlamış eğitim danışmanlarımız aracılığıyla, kişiye özel eğitim planlaması hazırlıyoruz. Ayrıca eğitim danışmanlarımız tarafından uçuş eğitimi esnasında ihtiyaç duyulacak konaklama, araba kiralama ve yaşama kolaylıkları gibi konularda da gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın