Pilot Olmak İçin Sağlık Şartları Nelerdir?

Pilot Olmak için Sağlık Şartları

Pilot Olmak İçin Sağlık Şartları Nelerdir?

Pilot Olmak İçin Sağlık Şartları Nelerdir?

Pilotluk pek çok kişinin hayallerini süsleyen bir meslek olması sebebiyle bir çok kişide pilot olmak için gerekli koşullar nelerdir, pilot olmak için gerekli sağlık şartları nelerdir diye merak etmektedir. Hem yapılan iş dolayısıyla edinilen manevi tatmin, alınan maaş hem de pilot olmanın sağladığı prestij sebebiyle son dönemlerin en gözde mesleğidir diyebiliriz.

Pilotluk hayallerine kavuşmak içinse birkaç yöntem mevcuttur. Bunlardan biri özel ve devlet üniversitelerinin pilotaj eğitimi veren bölümlerdir. Bunun dışında Türk Hava Yolları, Sunexpress gibi havayolu şirketlerinin kendi açtıkları akdemi başvuruları takip edilerek te pilotluk eğitimi alınabilir.

Pilot Olmak İçin Sağlık Şartları Nelerdir

Tüm bunların yanı sıra Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan özel uçuş okullarından eğitim alarak da pilot olunabilmektedir.

Pilot olabilmek için aranan en önemli şartlardan biri fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı olmaktır. Bu sebeple pilotaj eğitiminin başlangıcında ve eğitim modülleri sırasında yapılan Medical Class 1 ve Medical Class 2 sağlık muayeneleri ile bu durum kontrol edilir.

Farklı lisans seviyesi yetkilendirmelerinde Pilot olmak için sağlık şartları farklılık göstermektedir. Bu söylediklerimizin gözünüzü korkutmasına gerek yok genel anlamda çok büyük bir sağlık sorununuz ya da fiziki engeliniz yoksa pilot olmanızı engelleyecek bir durum yok demektir.

Medical Class 2

Ticari amaçlı olarak lisansınızı kullanamayacağınız ve aynı zamanda ticari pilot lisansı eğitiminin de başlangıç eğitim modülü olan PPL(A) – Hususi Pilot Lisansı eğitimi alarak pilot olmak isteyenler için Medical Class 2 sağlık raporu yeterlidir. Medical Class 2 muayenesine girerek gerekli şartları sağlayan adaylar pilotluk adına gerekli eğitimleri almak için uçuş eğitimi veren ilgili eğitim kurumlarına başvurabilirler. Medical Class 2 sağlık sertifikası belirli periyotlarda muayeneye gidilerek yenilenmelidir.

Medical Class 2 Sağlık Sertifikasının Geçerlilik Süreleri şu şekildedir;

  • 40 yaşının altındaki Pilotlar için 5 sene,
  • 40-50 yaş aralığındaki Pilotlar için 2 sene,
  • 50 yaşın üzerindeki Pilotlar için 1 senedir.

Profesyonel olarak ticari pilotluk yapmak isteyenlerin ise Class 1 Medical Certificate şartlarını sağlıyor olması ve Sivil Havacılık otoritesince yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan gerekli raporu alması gerekir. Yetkili Havacılık Tıp Merkezleri listesine linkimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Medical Class 1

Medical Class 2 sağlık sertifikasına sahip olan pilot adayları PPL(A) – Hususi Pilot Lisansı eğitimlerini tamamladıktan, PIC – Pilot in Command – Sorumlu Pilot Uçuşu saatlerini doldurduktan ve gece uçuş yetkisini aldıktan sonra CPL – Commercial Pilot License – Ticari Pilot Lisansı eğitimine devam etmelerine herhangi bir engel bulunmamaktadır. Medical Class 1 sağlık sertifikası da belirli periyotlarda muayeneye gidilerek yenilenmelidir.

Ticari Pilot

Medical Class 1 Sağlık Sertifikasının Geçerlilik Süreleri şu şekildedir;

Çift Pilotlu Hava Aracında Görev Yapan Pilotlar İçin;

  • 60 yaşının altındaki Pilotlar için 1 sene,
  • 60 yaşın üzerindeki Pilotlar için ise 6 aydır.

Tek Pilotlu Hava Aracında Görev Yapan Pilotlar İçin;

  • 40 yaşının altındaki Pilotlar için 1 sene,
  • 40 yaşın üzerindeki Pilotlar için ise 6 aydır.

PART-MED

Medical Class 1 ve Medical Class 2 sağlık muayeneleri kapsamında yapılacak sağlık kontrolleri Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Avrupa’da ise bu konuda yetkili mercii konumunda EASA olup ilgili konu ile ilgili detaylı bilgilendirme PART-MED dökümanında bulunmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan sağlık muayenesi kapsamında yapılacak kontroller ise PART-MED’e uygun olarak belirlenmiş olup bu amaçla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından SHT-MED yayınlanmıştır.

Gözlük veya Kontak Lenslerle Pilot Olunur Mu?

Bu ve benzeri konularda en doğru bilgi esasında öncelikle sizlerle paylaşmış olduğumuz sağlık yönetmeliklerinde bulunmaktadır. Bu yönetmelikler belirli dönemlerde revize edilmesi sebebiyle kişilere danışarak edineceğiniz bilgiler sizleri yanıltabilir.

Ayrıca konunun bir çok tıbbi terim içermesi ve bazen anlaşılmasının zor olması sebebiyle pilota eğitimi gibi pahalı bir eğitim sürecine başlamayı düşünen tüm adayların akıllarında soru işareti kalmaması adına Yetkili Havacılık Tıp Merkezlerine giderek Medical Class 1-2 muayenesine girmeleri tavsiye olunur.

Sorumuzun cevabını mevcut mevzuatın şu andaki versiyonunu göz önünde bulundurarak cevaplıyoruz. Yazımızın yayın tarihi sonrasında mevzuatta yapılabilecek güncellemelerin kontrol edilerek bilginin doğruluğu teyit edilmelidir.

Bu konu bile ilgili yürürlükteki SHT-MED Havacılık Sağlık Talimatının ilgili maddeleri incelendiğinde gözlük kullanıyor olmanız ya da kontakt lens kullanmanız pilot olmanız açısından bir engel teşkil etmemektedir.

Pilot olmak için gerekli sağlık şartları ve pilotluk eğitimi başvuru koşuları veya uçuş eğitim modülleri hakkında detaylı bilgi almak için Infinitude Havacılık web sayfasını ziyaret edebilir, konu ile ilgili yayınladığımız yazı, sosyal medya paylaşımlarımızı inceleyebilir ya da 0216 706 64 20 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan bizleri arayabilirsiniz.

Infinitude Havacılık olarak sizleri uçuş eğitimine dair her konuda TAM ve EKSİKSİZ olarak bilgilendirerek hayallerinize giden yolculuğunuzda sizlere rehberlik etmeyi hedeflemekteyiz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın