PPL Eğitimi İçin Bilinmesi Gerekenler

PPL Eğitimi İçin Bilinmesi Gerekenler

PPL Eğitimi İçin Bilinmesi Gerekenler

PPL Eğitimi için Bilinmesi Gerekenler

PPL ( Private Pilot License) yani Türkçe ifadesiyle Hususi Pilot Lisansı, Ticari pilot lisansı alabilmek için gerekli olan eğitim basamaklarının ilkini oluşturmaktadır. Ticari Pilot Lisansı, yapılan uçuş faaliyetlerinin sonucu olarak ticari kazancç elde etmenize izin veren pilot lisans tipidir. Burada hususi pilot lisansından farkı pilotun yaptığı uçuş karşılığında ücret almasına yani para kazanmasına olanak sağlamasıdır. Hususi pilot lisansı ile kesinlikle ticari kazanç sağlanan bir uçuş gerçekleştirilemez. PPL Eğitimi için bilinmesi gerekenler eğitim aşamasına başlamadan önce detaylı bir şekilde incelenmelidir bu sayede pilot adayları eğitim sürecinde zorlanmadan eğitimlerini tamamlayabilirler.

PPL Eğitimi İçin Bilinmesi Gerekenler

Havacılık sektöründe profesyonel olarak pilotluk faaliyetinde bulunmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyen pilot adayları için eğitimin ilk sürecinde karşılarına çıkan PPL eğitimi aşaması aslında pilotaj eğitiminin en önemli kısmıdır.

Çünkü bu eğitim aşamasında uçuş ile ilgili temel teorik eğitim ve pratik uçuş becerileri edinirsiniz ve sonrasında da yeni pilotluk becerilerini bu bilgilerin üzerine ekleyerek ilerlersiniz. Modüler uçuş eğitimininde tüm eğitim aşaması bir önceki eğitimde edinilen bilgi ve becerinin üzerine bindirilerek devam ettirilir. Eğer tüm uçuş eğitiminin temelini oluşturan PPL eğitimi aşamasında bir eksiklik olursa eğitimin sonraki sürecinde de pilot adayı çok daha fazla zorlanmaktadır.

PPL teori ve pratik uçuş eğitim safhalarını tamamlayarak kontrol uçuşlarında başarılı olan pilotlar hususi pilot lisansına sahip bir pilotun tüm imtiyazlarına sahip olurlar. Ayrıca ticari hava taşımacılığı yapmayan herhangi bir uçakta sorumlu pilot ya da ikinci pilot olarak uçabilirler.

PPL Eğitimi

PPL Lisansı Alabilmek İçin Gerekli Aşamalar

Hususi pilot lisansı alabilmek için teori ve pratik uçuş eğitimi olmak üzere iki eğitim aşamadan geçmek gerekmektedir. Her iki eğitim aşaması da ayrı önemi olan bu alanda gerekli olan aşamaları geçtikten sonra pilotluk hayaline kavuşalabilmektedir.

Teorik eğitim kısmında PPL eğitimi teorik derslerinin alınması gerekmektedir. Bu safhada 9 tane ders alınacaktır. Bu dersler ise aşağıda listelenmiştir;

  • 010 Hava Hukuku
  • 020 Uçak Genel Bilgisi
  • 030 Uçuş Performansı
  • 040 İnsan Performansı ve Limitleri
  • 050 Meteoroloji
  • 060 Seyrüsefer
  • 070 İşletme Prosedürleri
  • 080 Uçuş Prensipleri
  • 090 Haberleşme

PPL teori eğitimi kapsamında bu dersleri tamamlayan pilot adayları bu derslerin ilgili sivil havacılık otoritesince yapılan sınavlarında da başarılı olmak zorundadır.

Alınan bu teorik bilgi sonrası yapılacak olan 9 teorik bilgi sınavını geçemeyen bireyler pratik uçuş eğitiminin sonrasında gerçekleştirilen check – ride (kontrol uçuşu) uçuşuna katılamazlar. Bu sebeple de pilot olma hayalini de gerçekleştiremezlar. Yapılan bu sınavların hepsi uçuş eğitiminin alındığı ülkenin sivil havacılık otoritesince gerçekleştirilir. Ayrıca PPL Lisansı sahibi olabilmek için bunun yanında bir de pratik eğitimi sonunda yapılan kontrol uçuşunda da başarılı olunması gerektiği unutulmamalıdır.

PPL Lisansına sahip olabilmek için minimum 45 saat uçmak gerekmektedir. Bu 45 saatlik uçuşun da en az 10 saati yalnız uçuş olmalıdır. Pilot adayı yeterli seviyeye 45 saatlik uçuş sonunda gelirse eğitim sonunda 1,5 saatlik kontrol uçuşu uçup lisansına kavuşabilmektedir.

PPL Eğitimi için gerekli olan uçuş süresinin 45 saat olması normal şartlarda gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Fakat şu göz önüne alınmalıdır ki pilota eğitimi kişisel bir eğitimdir ve her insanın da karakteri, kişiliği farklılık göstermektedir. Bu yüzden Hususi Pilot Lisansı eğitimi minimum 45 saattir. Eğitim esnasında pilot adayının yapmış olduğu ara kontrol uçuşlarında başarısız olması durumunda tazeleme eğitimi gibi sebepler ile adayın ekstra uçuş eğitimi yapması gerekebilmektedir.

Pratik eğitim aşaması ortalama 35 gün civarlarında sürmektedir. Tabii ki de bu süre tüm şartların olumlu olduğu düşünülerek planlanmıştır. Olumsuz hava koşulları gibi sorunlardan dolayı bu süreçte oynamalar olabilmektedir.

PPL Eğitim Süreci

PPL eğitim süreci uzun ve zahmetli bir yol gibi görünse de sonunda hayallerinize kavuşmanızın anahtarını sizlere verecektir. Infinitude Havacılık olarak, tüm süreç boyunca yani uçuş okullarıyla planlama ve koordinasyonun sağlanması, sağlık raporu, havaalanı transfer planlanması, konaklama çözümleri, İngilizce sınav rezervasyonlarınızın yapımı, sürekli rehberlik ve eğitim sürecinizde yaşayabileceğiniz sorunlarda uçuş okulları ile aranızda bir köprü görevi görerek sizlere rehberlik etmekteyiz.

Infinitude Havacılık olarak Türkiye ve yurtdışında PPL eğitimlerimiz devam etmektedir. Avantajlı kayıt fırsatlarından faydalanmak ve PPL eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın