PPL Nedir?

PPL Nedir

PPL Nedir?

PPL Nedir?

Havacılıkla ilgilenmeye başlayan ve bu konuyu araştırarak pilot olmaya karar veren birçok insanın gördüğü ilk terimlerden biri Private Pilot License – PPL’ dir ve bundan dolayı birçok insanın ilk sorduğu soru ”PPL nedir?” sorusudur. PPL “Private Pilot Licence” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak Hususi Pilot Lisansı olarak adlandırılmıştır. Daha önce hiç bir uçuş eğitimi almamış ve havacılığa ilgi duyanların tamamlamaları gereken eğitim programını başarıyla tamamlamalarının ardından verilen, pilotluk lisansıdır. PPL lisansı adından da anlaşılacağı üzere bireysel bir lisanstır ve PPL lisansına sahip pilotlar bu lisans ile ticari maksatla hiçbir uçuş yapamaz.

PPL Nedir

PPL(A) ve PPL(H) olmak üzere iki farklı lisans türü vardır. PPL(A) uçak, PPL(H) helikopter kullanabilmek için alınması gereken pilot lisans türüdür.

Kimler PPL Eğitimine Katılabilir?

Adaylar PPL eğitimine katılabilmek için;

  • Minimum lise mezunu veya dengi bir kurumdan mezun olmalı,
  • 17 yaşını doldurmuş olmalı,
  • İkinci Sınıf (Medical Class-II) sağlık sertifikasına sahip olmalıdır. Medical Class 2 sağlık sertifikasının, SHGM tarafından yayınlanmış Yetkili Havacılık Tıp Merkezlerinden alınması gerekmektedir.

PPL eğitimi   teorik ve uçuş eğitimi olmak üzere ikiye ayrılır. PPL eğitiminin süresi ve detayları konusunda detaylı bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz veya 0216 706 64 20 numaralı Müşteri Hizmetlerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

PPL Eğitimi

Özet olarak 100 saatten oluşan bir teorik eğitim aşaması ile 10 saati PIC – Pilot in Command – Sorumlu Pilot Uçuşu olmak üzere 45 saatten az olmayan uçuş eğitimi safhalarından oluşur.

PPL Eğitimini Başarıyla Tamamlamak İçin Gerekenler

Gerekli eğitimleri tamamlayarak PPL – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansı almak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Sivil Havacılık otoritesince yetkilendirilmiş sınav merkezinde yapılacak ICAO Level İngilizce sınavına katılarak minimum ICAO Level 4 veya üzeri seviyede not almak.
  • PPL eğitimi kapsamında verilen 9 teorik dersi tamamlayarak eğitim alınan uçuş eğitim kurumu tarafından gerçekleştirilen teori sınavlarında başarılı olan adaylar sivil havacılık otoritelerince yapılan sınavlara katılabilirler. Ülkemizde PPL sınavları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yapılır ve denetlenir.
  • Medical Class 2 sağlık sertifikasına sahip olmak.
  • Pratik eğitim kapsamında verilen 45 saatlik uçuş eğitimini ve bu eğitim sürecinde yapılan ara kontrol uçuşlarını başarıyla tamamlamak.
  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Kontrol pilotu ile gerçekleştirilecek PPL Check Ride uçuşunda başarılı olmak.
  • Adli sicil kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Adli sicil kaydı bulunanların, onaylı ve okunaklı mahkeme karar belgesi sunmaları gerekmektedir. Adli sicil kaydı bulunan adayların kursa kayıt yaptırmadan ilgili adli sicil kayıtlarıyla ilgili eğitimci kurumla veya Sicil Havacılık Genel Müdürlüğü ile temasa geçmeleri ve eğitimlerini başarıyla tamamlamaları halinde lisanslarını almaları için herhangi bir problem olmadığını teyit etmeleri yüksek önem taşımaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz şartları karşılayan adaylara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü – SHGM tarafından PPL Lisansı düzenlenerek teslim edilir. Eğitimlerini Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinde EASA onaylı alan pilotların lisanslarını Türk Pilot Lisansına çevirebilmesi için yapılması gerekenler SHGM Lisans İşlemleri sayfasında detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ülkemizde SHGM – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, lisans işlemlerini denetleme ve gerçekleştirmekten sorumludur ve eğitim ve diğer standartlar EASA ile aynıdır.

PPL Lisansı İle Hangi Tür Uçaklar Kullanılabilir?

Pilotların PPL lisansı ile uçurabilecekleri uçaklar yönetmelikle düzenlenmiştir. Hususi pilot lisansına sahip pilotlar boş ağırlıkları 5700 kg’a kadar olan ve Light kategoride bulunan uçaklar ile Sorumlu Pilot Uçuşu gerçekleştirebilirler. PPL lisansı ile tek motorlu uçaklar ile uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Multi Engine – Çok Motorlu Uçak ile uçuş yetkisi için gerekli eğitimleri tamamladığınız takdirde ticari olmayan amaçla çok motorlu uçaklar ile de PIC – Pilot in Command – Sorumlu Pilot Uçuşu gerçekleştirebilirsiniz.

PPL Lisansı İle Ticari Uçuş Yapmak Mümkün müdür?

PPL – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansı adında da kolaylıkla anlaşıldığı üzere ticari kazanç elde etmek için kullanamayacağınız bir lisans türüdür. PPL lisansı ile her ne şekilde olursa olsun ticari amaçlı uçuş yapmak yasaktır. Bu konunun denetimi ülkemizde SHGM – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. İhlallerin tespiti durumunda uyarı, lisansın geçici olarak askıya alınması gibi idari cezalar uygulanmaktadır. Bunun tek istisnası, uçağı PPL lisansıyla kullanacak pilotun, yolculuğun bütün masraflarını uçakta bulunan diğer kişilerle eşit olarak paylaştığı durumlardır. EASA bu gibi durumlarda pilotun maddi kazanç sağlamamasından dolayı, bu uçuşları ticari olarak addetmez. Yolcu taşımacılığı veya zirai ilaçlama gibi fatura kesilmesi gereken ticari faaliyetlerin yürütülmesi için CPL – Commercial Pilot License – Ticari Pilot Lisansı alınması gerekmektedir.

PPL Lisansı

PPL Lisansının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

PPL lisansı geçerlilik süresi 2 yıldır. PPL lisansınızın süresinin uzatılabilmesi için lisansınızın geçerlilik süresinin bitiminden 12 ay öncesini de kapsayan zaman dilimi içerisinde en az 6 saati PIC – Pilot in Command – Sorumlu Pilot Uçuşu olmak üzere minimum 12 saat uçuş gerçekleştirmiş olmak, 12 iniş kalkış yapmak ve bu 12 saatlik uçuştan minimum 1 saatinin yetkili bir uçuş öğretmeni ile uçuş eğitimi olarak gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir. Farklı bir tip uçak ile uçuş yapabilmek için gerçekleştirilen sınıf/tip yetkisi yeterlilik kontrolü veya yetenek testi de uçuş öğretmeni ile gerçekleştirilmesi gereken uçuş eğitimi yerine sayılabilir.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın