Ticari Pilot Olmak İçin Gerekli İngilizce Seviyesi Nedir?

CPL Eğitimi

Ticari Pilot Olmak İçin Gerekli İngilizce Seviyesi Nedir?

Ticari Pilot Olmak İçin Gerekli İngilizce Seviyesi Nedir?

Havacılık sektörünün her geçen gün büyümesi ile birlikte pilot olmanın hayalini kuranların ilgi ve sayısı da bu doğrultuda artış göstermektedir. Artam bu ilginin sonucu olarak Nasıl Pilot Olurum? Diye merak edenlerin aklında hem başvuru koşulları hem de eğitim süreci ile ilgili bir çok soru bulunmaktadır.

Ticari Pilot Olmak İçin Gerekli İngilizce Seviyesi Nedir

Infinitude Havacılık, profesyonel ticari pilotluk hayali kuran tüm pilot adaylarına bu süreçte en doğru bilgilendirmeyi yaparak hayallerine giden yolculuklarında rehberlik etmek için her zaman yanında olacaktır.

Ticari Pilot

Ticari pilot olmak isteyenler, Avrupa’da ticari pilot lisansı almak isteyenler merak ettiği soruların cevabını almak için web sayfamızda bulunan Bilgi Platformu bölümünü inceleyerek detaylı bilgi alabilirler. Pilot olmanın hayalini kuranlar gökyüzüne kanat açmadan önce merak ettiğiniz tüm sorular için en doğru bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ticari pilot lisansı almak isteyen pilot adaylarının eğitime başlamadan önce yapacakları araştırma kısmında başvuru koşullarını iyi bir şekilde irdeleyerek pilotaj eğitimi için gerekli koşulları sağlayıp sağlayamadığını gözden geçirmesi gerekir.

Ticari Pilot Lisansı

Ticari pilot lisansı eğitimine başvurmak ve eğitimi tamamlayarak ticari pilot lisansına sahip olmak için sağlık, eğitim, adli sicil v.b. koşulların yanında en önemli gerekliliklerden bir tanesi de İngilizce seviyesidir.

Her ne kadar Türkiye’de uçuş eğitimi alacak pilot adayları için İngilizce notu ME – IR – CPL eğitimi öncesinde talep ediliyor olsa da pilotaj eğitimine başlayacak tüm pilot adaylarının öncelikli olarak İngilizce seviyesini bu eğitimi tamamlayarak havayolları şirketlerine başvuru yapabilecek seviyeye getirmiş olmaları gerektiği kanaatindeyiz.

Avrupa’da uçuş eğitimi alarak EASA pilot lisansına sahip olmak isteyen pilot adayları içinse İngilizce notu eğitim öncesi halledilmesi gereken bir ön koşuldur. Bu sebeple Infinitude Havacılık olarak PPL(A) eğitimi aşamasında eğitimi Avrupa’da almak isteyen pilot adaylarımıza ÜCRETSİZ olarak İngilizce seviye tespit testi yaparak bu eğitim için İngilizce seviyesinin yeterli olup olmadığı konusunda bilgilendirme yapıyoruz.

Tüm pilotlar için geçerli İngilizce yeterlilik seviyesi Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenmiştir. ICAO tarafından belirlenen standartlara göre pilotların yapılacak ICAO Level İngilizce sınavından minimum 4 almaları gerekmektedir.

blank

Uluslararası bir niteliğe sahip olan havacılık sektörü her geçen gün daha da büyüyor ve buna paralel olarak sektöre farklı ülkelerden bir çok yeni hava aracı ve pilot dahil oluyor. Buna paralel olarak hem havadaki trafik hem de yer hizmetleri sırasındaki trafik giderek yoğunlaşıyor.

Bu sebeple uçuş emniyetinde iletişim ve ortak bir jargon ön plana çıkmaktadır. Uçuş esnasında tüm pilotlar standart havacılık terminolojisi (frezyoloji) kullanarak uçar. Birçok zorlayıcı eğitimlerden geçerek kokpitte yerlerini alan pilotların İngilizce seviyelerini her şeyden önce uçuş emniyeti açısından belirli bir standartın üzerine çıkarması gerekmektedir.

Uçuş sırasında pilotun iletişimde yaşayabileceği sorunlar uçuş emniyetine ciddi risk oluşturur. ASRS (Aviation Safety Reporting System) tarafından havacılık kazalarının en yaygın kaynağının iletişim eksikliği olduğu belirtilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde havacılıkta gerçekleşen kazalarının %70’inden fazlasının temelinde insan kaynaklı hatalardan oluştuğu görülmüştür. Bu araştırmanın detayında da söz konusu hataların büyük çoğunluğunun iletişim eksikliğinden kaynaklandığı görülmüştür.

Bu sebeple ICAO tarafından belirlenmiş kriterlere göre derecelendirilen bir ICAO Level İngilizce Seviye Testi oluşturulmuş ve tüm uluslararası uçuş gerçekleştiren pilotların minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce yeterliliği olması istenmiştir.

Bunun yanında sadece pilotlar değil uçuş faaliyetinin icrasında görev alan ve tüm uçuşların emniyetli bir şekilde sürdürülmesi için çalışan hava trafik sorumlularının da minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilmesi istenmiştir.

ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilen pilotlar uçuş görevinin icrası esnasında daha sağlıklı ve doğru iletişim kurabilirler. Bu sayede büyük bir oranı iletişim kaynaklı olan ve insan hatalarından kaynaklanan uçuş kazalarının önüne geçilerek emniyetli bir uçuş gerçekleştirilebilir.

blank

ICAO Level 4 Seviyesi Nedir?

Yazımızın başlangıcından itibaren bahsettiğimiz gibi CPL eğitimi alarak Ticari Pilot Lisansına sahip olmak isteyen tüm pilot adayları belirli bir seviye ICAO Level İngilizce şartıyla karşılaşıyor. Peki, nedir bu ICAO Level 4 seviyesi? Ticari pilot lisansına sahip olmak isteyen pilot adayları pilotaj eğitimi için ICAO Level İngilizce sınavı sonucunda en düşük Level 4 seviyesi yeterlilik sergilemelidir. Pilot adaylarından yapılacak olan ICAO Level sınavında bazı şartları yerine getirmesi beklenir.

ICAO Level İngilizce Testi Derecelendirmeleri

  • Level 1-3 : Non-operational
  • Level 4 : Operational
  • Level 5 : Extended
  • Level 6 : Expert

Bu ICAO Level İngilizce seviyelerinin tespitinde 6 temel kritere göre değerlendirerek ICAO Level İngilizce seviyesi tespit edilir.

ICAO Level İngilizce Test Kriterleri

  • Akıcılık (Fluency)
  • Etkileşim (Interaction)
  • Kelime bilgisi (Vocabulary)
  • Gramer bilgisi (Grammatical Structures)
  • Telafuz (Pronouncation)
  • Anlama (Comprehension)

Infinitude Havacılık, İngilizce yeterlilik seviyesinin uçuş eğitimindeki önemine verdiği özeni Avrupa’da EASA ICAO Level sınavı yapma yetkisine sahip English Centre ile uzun soluklu bir iş ortaklığı kurarak sürdürmektedir. Çözüm ortağımız English Centre tarafından oluşturulan online ICAO Level Sınavı hazırlık kursu ve 8 saatlik yüz yüze eğitim paketi ile tüm pilot adaylarımızın uçuş eğitimi öncesi ICAO Level sınavlarına hazırlanmalarına destek oluyoruz.

ICAO Level İngilizce Sınavı hazırlık eğitim paketlerimiz hakkında 0 216 706 64 20 numaralı Müşteri Hizmetlerimizi arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın