PPL

PPL Eğitimi

PPL Eğitimi

PPL eğitimi, profesyonel pilot olarak kariyerine havacılık sektöründe devam etmek isteyenler için ilk aşamadır. Her ne kadar bazen basit detaylar barındırıyor gibi görünse de aslında uzun soluklu eğitim ve kariyer aşamalarının en önemli basamaklarından birisidir. Çünkü PPL eğitimi sırasında adaylar uçuşla ilgili bütün temel bilgi ve becerileri edinmektedirler. Sonraki aşmalarda da bu birikimin üzerine ekleme yapmaktadırlar. Bu yüzden de başlangıç aşamasının sağlam temeller üzerine atılması gerekmektedir. Bu sebeple PPL Eğitimi aşamasında eğitiminize iyi derecede odaklanarak maksimum derecede bilgi ve beceri edinmeye çalışmalısınız.

PPL Nedir?

PPL, Private Pilot License kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Hususi Pilot Lisansı demektir. Ticari amacı olmayan uçuşlarda lisans sahibinin sorumlu pilot olarak görev yapması için lisansında yazan sınıf ve tipte uçaklarla uçmasını sağlar. PPL lisansı sahibi bir pilotun uçacağı uçağın azami kalkış ağırlığı 5,700 kg’dır. Lisans gereklilikleri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO – International Civil Aviation Authority) tarafından tespit edilir. Fakat uygulama detayları ülkelere göre değişebilir.

PPL Eğitimi

PPL Eğitimi

PPL eğitimi, 9 dersten oluşan PPL teori ve minimum 45 saatlik uçuş eğitimini kapsayan pratik eğitim olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

PPL Teori Eğitimi Aşaması

Teorik PPL eğitimi aşamasında öğrenciler 9 adet dersten eğitim alırlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra da sınava girerek başarılı olmaya çalışırlar. PPL teorik eğitim dersleri şunlardan oluşmaktadır:

 • 010 Hava Hukuku ve ATC Prosedürleri
 • 020 Uçak Genel Bilgisi
 • 030 Uçuş Performansı ve Planlama
 • 040 İnsan Performansı ve Limitleri
 • 050 Meteoroloji
 • 060 Seyrüsefer
 • 070 İşletme Prosedürleri
 • 080 Uçuş Prensipleri
 • 090 Haberleşme Usulleri

PPL Soru Bankası

PPL – Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansı teorik eğitimi sonrasında adaylar sınavlara girerler. 18 aylık sürede 9 dersten de başarılı olunması gerekmektedir. Ayrıca sınavları geçmek için maksimum 6 oturum hakkınızla birlikte her bir dersten en fazla 4 defa sınava katılma hakkınız bulunmaktadır. Bu noktada da PPL sınav hazırlık sistemi, PPL ders notları ve PPL soru bankası gibi kaynaklarımızla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan PPL teori sınavlarına hazırlanmanızda her zaman yanınızda oluyoruz. Ayrıca uzman eğitmenlerimizin hazırlamış oldukları PPL ders notları ve PPL soru bankası öğrencilerimizin en kısa sürede, en iyi başarıyı yakalamalarına yardımcı olmaktadır.

PPL Uçuş Eğitimi Aşaması

PPL lisansı almak için bir sonraki aşama ise pratik uçuş eğitim aşamasıdır. Pratik eğitim aşaması en az 45 saatlik uçuş eğitim süresini kapsar. Uçuş eğitim aşamasının minimum 45 saat denmesinin sebebi bu eğitim kapsamında planlanan eğitim müfredatının 45 saat olmasından kaynaklanmaktadır. Pratik uçuş eğitimi sürecinde almış olduğunuz eğitim sonrası gelişim durumunuzu kontrol etmek için gerçekleştirilen kontrol uçuşlarında başarısız olunması durumunda kontrol pilotu tarafından belirlenecek sürede eğitim tekrarı yapmanız gerekebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda PPL eğitimi için gerçekleştirmeniz gereken uçuş eğitim saati 45 saatten fazla olacaktır. Bu tabiki de gözünüzü korkutmamalıdır ancak sadece eğitim saati doldurarak PPL Lisansı alamayacağınız da olağan bir gerçektir.

Pratik uçuş eğitiminizi tamamladıktan sonra kontrol uçuşu için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak kontrol uçuşu için gerekli rezervasyon işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen kontrol pilotları tarafından yapılan kontrol uçuşunda başarılı olan pilot adayları PPL Lisansı almaya hak kazanırlar.

PPL Eğitimi Gereklilikler

 

PPL Lisansı

PPL lisansı, havayolu pilotu olma yolunda alınması gereken ilk lisans özelliğine sahiptir. PPL Lisansı almak için PPL eğitimine katılmak isteyen pilot adaylarının şu şartları sağlaması gerekir:

 • En az 17 yaşında olmak,
 • En az lise ya da lise dengi bir okul mezunu olmak,
 • İlgili sivil havacılık otoritesince yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan alınmış en az Medical Class 2 sağlık sertifikası sahibi olmak,
 • En az ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak,
 • PPL eğitimlerinde gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarılı biçimde tamamlamış olmak,
 • Sivil havacılık otoritesi tarafından yapılacak 9 farklı dersteki teorik sınavlarda başarılı olmak. Bu teorik sınavların 18 ayda verilmesi gerekir ve ilk sıvana girilen tarihin ay sonundan itibaren 18 aylık süreç hesaplanmaktadır.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kontrol uçuşunda başarılı olmak.

Infinitude Havacılık olarak Türkiye ve yurtdışında PPL eğitimlerimiz devam etmektedir. Avantajlı kayıt fırsatlarından faydalanmak ve PPL eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş