PPL Lisansı Ne İşe Yarar?

PPL Lisansı Ücreti

PPL Lisansı Ne İşe Yarar?

PPL Lisansı Ne İşe Yarar?

Sivil havacılık konusuna meraklı kişilerin havacılığa atacağı ilk adım PPL(A) eğitimi aşamasıdır. PPL(A) lisansı, ticari pilot lisansı kadar olmasa da büyük özgürlükler sunmaktadır. Adaylar PPL lisans eğitimi sırasında havacılığın ABC’si olan ve sadece uçağın idaresi ile ilgili değil, havacılık kültürü, yer hizmetlerinin ve uçuş öncesi hazırlıklar konusunda eğitim alırlar. PPL lisansı, PPL(A) ve PPL(H) olarak ikiye ayrılmaktadır. A harfi “Aircraft” yani uçak, H harfi ise helikopteri temsil etmektedir.

Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya kıtalarında günümüzde pilot olarak görev yapan dev yolcu uçaklarını uçuran herkes, bu macerasına PPL lisansı alarak başlamıştır.

PPL Lisansı Nedir?

Teorik eğitimlerini tamamlayan adaylardan ilk olarak 25 saatten az olmamak üzere eğitimci pilot ile, 10 saatten az olmamak üzere de solo uçuş yaparak, toplamda 45 saat uçuş tecrübesi edinmeleri beklenir. Bu uçuşlar sırasında adaylar aralarında en az 150 deniz mili, yaklaşık 277km, mesafe bulunan iki hava alanına tek başına iniş ve kalkış yapmaları da beklenir.

PPL Eğitimi

PPL eğitimi içerisinde PPL terori sınavları ve uçuş eğitimi sonrası yapılan kontrol uçuşu bulunmaktadır. Kontrol uçuşlarını başarıyla tamamlayan pilot adayları PPL lisans ücreti olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen ücretleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hesabına yatırarak lisans başvurusunda bulunabilirler.

PPL eğitimi fiyatları için okul seçimi aşamasında uçuş okullarınca sunulan eğitim paketleri detaylı incelenerek eğitim paketine dahil olan ve olmayan tüm içeriğin incelenmesi gerekir. Aksi durumda eğitim sürecinde ekstra maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

PPL Eğitimi Fiyatları

Bundan sonra PPL(A) lisansını almaya hak kazanan pilotların önünde çeşitli yollar bulunmaktadır. PPL lisansı iş imkanları maalesef dünyanın birçok bölgesindeki gibi ülkemizde de yasal olarak mümkün değildir. PPL lisansı ile pilotların kullanabilecekleri uçaklar tek motorlu uçaklar olup, bunlarla yolcu ve yük taşımacılığı yaparak gelir etmeleri yasaklanmıştır.

PPL İş İmkanları

PPL lisansına sahip pilotlar, kendi kullandıkları uçak ile sadece ülkemiz içinde değil, gerekli izinleri aldıkları takdirde ülkeler arasında seyahat edebilmektedirler. Bu tür seyahatler planlanmadan önce rotanın iyi planlanması, yerel havacılık kurumlarından bilgi ve izin alınması çok önemlidir.

Peki, hobi amaçlı ve kişisel kullanımı dışında PPL lisansı ne işe yarar?

PPL Lisansı Ne İşe Yarar

PPL Lisansı Hangi Kapıları Açar?

PPL eğitimini tamamlayarak lisans alan pilotlar, bu noktadan sonra kariyerlerine pilot olarak devam edebilmek adına eğitimlerine devam etmelidirler. PPL(A) lisansı ticari kullanıma izin vermediği için, ticari uçuşlara katılmak isteyen pilotların, PPL(A) lisanslarının üzerine ATPL yani “Airline Transport Pilot Licence” (Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı) teori eğitimlerini almaları ve devamında çok motorlu uçuş eğitimi, aletli uçuş eğitimi ve ticari pilot lisansı eğitimini başarıyla tamamlamaları gerekir. Bu şekilde gerekli eğitimleri tamamlayarak CPL – Commercial Pilot License – Ticari Pilot Lisansını alan pilotlar ticari amaçlı uçuş gerçekleştiren ve yük ve yolcu taşıyan uçaklarda ikinci pilot olarak görev alma yeterliliği kazanırlar.

Ayrıca bu aşamaları tamamlayan pilotlar kariyerlerine kaptan pilot olarak devam edebilecekleri gibi, isterlerse eğitmen pilotluk (FI) eğitimi de alarak yeni pilotların eğitiminde de görev alabilmektedirler. Uçuş Öğretmenliği alanında ilerlemek isteyen pilotların ATPL Teori belgesine ihtiyaçları yoktur ancak en az CPL Teori sınavlarına katılarak CPL Teori belgesine sahip olmaları gerekir. PPL(A) lisansına sahip pilotoların FI eğitimine başlayabilmeleri için minimum 200 saat uçuş saatine sahip olmaları gerekir. Ayrıca bu 200 saatlik uçuş saatleri içerisinde 10 saatlik Basic IR – Temel Alet Uçuş Eğitimi alınmış olmalıdır. Bu belgeye sahip pilotlar, eğitmen pilot olarak uçuş okullarında çalışma imkânı yakalayabilmektedirler.

İnsansız hava araçları, drone’lar, hayatın her alanında kullanımları gittikçe artan araçlar olmuştur. Askeri kullanımlarının yanında, sivil hayatta da kullanımları artan İHA’ların geliştirilme süreçlerinde bu araçları güvenli bir biçimde uçurabilecek bilgi, yetenek ve tecrübelere sahip insan kaynağı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Özellikle askeri alanlarda kullanılmak üzere geliştirilen İHA’ların sahip olduğu boyutlar, hızlanma ve manevra kabiliyetleri, bunların geliştirme süreçlerinde tecrübeli pilotlarla test edilmelerini gerekli kılmaya başlamıştır. İHA pilotu alımları için verilen iş alım ilanlarını incelediğinizde PPL(A) Lisansına sahip olmak işe alımlarda tercih edilen bir özelliktir. Gelişen İHA pazarıyla beraber uzun dönemde PPL lisansına sahip pilotların bu araçların idaresi için daha fazla tercih edileceği öngörülmektedir.

Infinitude Havacılık olarak Türkiye ve yurtdışında PPL eğitimlerimiz devam etmektedir. Avantajlı kayıt fırsatlarından faydalanmak ve PPL eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Infinitude Havacılık, Hayallerinize Giden Yolda Doğru Seçiminiz.

Detaylı Bilgi için iletişime geçiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın