Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular


Türkiye’de mevcut kullanılan soru bankasında yaklaşık 9.500 soru bulunmaktadır. Son dönemlerde sınava katılanların bir kısmı yeni sorular ile karşılaştığını belirtmektedir.

EASA soru bankasında mevcut soru adedi yaklaşık 10.000 civarındadır. Ancak yaygın olarak kullanılan sınav hazırlık sistemlerinde daha fazla soru ile karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi soru bankasındaki soruların tam olarak bilinememesi ve sınava katılanların geri dönüşleri ile eklenen sorularda birbirine benzese de tüm soru tiplerinin sınav hazırlık sistemlerine dahil edilerek mümkün olan tüm soru versiyonlarına öğrencileri hazırlamak istenmesidir.

EASA da ülkelerinde ortak bir soru bankası kullanılır. ECQB (European Central Question Bank) olarak isimlendirilmiştir. 2022 yılı sonuna kadar PART-FCL Learning Objectives bölümüne uygun olarak tüm soruların güncellenmesi planlanmaktadır.

ATPL Teori sınavlarını başarıyla geçip, uçuş eğitimini tamamlayarak CPL IR lisansına sahip olan ancak ATPL lisansına sahip olmak için gerekli uçuş saatini tamamlamamış pilotların sahip olduğu lisansa verilen isimdir.

Uçuş eğitimini tamamladığınızda IR – Insturment Rating – Alet Uçuşu Yetkili bir CPL(A) – Commercial Pilot Lisans – Ticari Pilot Lisansına sahip olursunuz. Bu lisans ATPL Frozen olarak bilinir.

ATPL Frozen Lisansının normal ATPL Lisansına çevrilmesi için en az 500 saati ticari olmak üzere 1.500 saatlik uçuşun tamamlanması gerekir.

ATPL(A) lisansı almak isteyen adayların karşılaması gereken başvuru koşulları şunlardır;

 • Minimum 21 yaşında olmak,
 • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak,
 • Geçerli Medical Class I sağlık sertifikasına sahip olmak,
 • Sivil Havacılık Otoritesince yetkilendirilmiş bir ATO – Onaylı Uçuş Eğitim Organizasyonunda teorik ve pratik eğitimlerini tamamlamış olmak,
 • ATPL Teori 14 Ders sınavlarından minimum 75 alarak başarılı olmak,
 • CPL(A) – Ticari Pilot Lisansı ve MEP IR(A) – Çok Motorlu Aletlili Uçuş Yetkisine sahip olma,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak.

ATPL, havayolu nakliye pilotu lisansı anlamına gelir. ATPL, profesyonel ticari pilotluk mesleğini havayolu nakliye uçaklarında sürdürmek isteyen pilotlar için hazırlanmış Ticari Pilotluk Eğitimi kapsamında verilen teorik eğitime ilave teorik eğitim ders, konu, içerikleri ve sınavları bulunan bir teorik eğitim modülüdür. CPL – Ticari pilot lisansınıza ATPL yetkisinin ilave edilmesi için bir takım ilave teorik eğitimler alarak sınavlarında da başarılı olmanız gerekmektedir. Bunların dışında da öncelikli olarak ATPL Lisansı başvuru şartları sağlanmalıdır.

ATPL lisansı, Ticari Havayolu Nakliye Pilotu lisansı olarak açıklanabilir. ATPL lisansına sahip olan pilotlar, PPL(A) – Hususi Pilot Lisansı, CPL(A) – Ticari Pilot Lisansı, IR(A) – Aletli uçuş yetkisine sahip pilotların tüm yetkilerine sahiptir. Bunlara ilave olarak Ticari Havayolu Taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinde FO- Flight Officer – Yardımcı Pilot veya Kaptan Pilot olarak görev alabilirler. ATP lisansı yetkilerine sahip olabilmek için IR(A) yetkili bir CPL(A) lisansına sahip ve ATPL 14 dersten başarı ile geçtiğinizi belgeleyen ATPL Teori belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

ATPL, İngilizce Airline Transport Pilot License kelimelerinin kısaltmasıdır yani Havayolu Nakliye Pilotu lisansı anlamına gelir. Profesyonel ticari pilot olmak isteyenlerin diğer uçuş eğitimleri ve son uçuş eğitim modulü olan CPL – Ticari Pilot Lisansı eğitimi dışında ATPL Teori eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. ATPL Teori eğitimi içeriğinde 14 adet ders bulunmkatadır. Toplam 650 saatlik ATPL Teori eğitimine uzaktan eğitim ile başlanır ve %90 uzaktan eğitim olarak tamamlanır. Sonrasında kalan %10’luk kısım için iki hafta yüz yüze yerinde eğitim alınır.ATPL Teori eğitimini tamamlayan ve eğitim verilen uçuş okulu tarafından yapılan seviye tespit sınavlarında başarılı olan adaylar için ATPl Teori eğitimi kursu bitirme sertifikası düzenlenir ve adaylar sivil havacılık otoritesinin yapmış olduğu sınavlara girmeye hak kazanır.

ATPL sınav ve oturum ücretleri sivil havacılık otoritelerince farklı şekillerde uygulanmakta olup sınava katılmak istediğiniz sivil havacılık otoritesinin sayfasında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hali hazırda Türkiye’de yapılan ATPL sınavlarında oturum ücreti ödenmemekte olup sınava girilecek her bir ders için 60 TL ödenmesi gerekmektedir.

ATPL sınavlarına hazırlık için sunulan tüm online sınav hazırlık sistemleri çok ufak farklılıklarla birlikte aynı soru bankasına dayanmaktadır. Dolayısıyla sınav hazırlık sistemi seçerken kullanıcı dostu olan, sunduğu ek özelliklerle daha etkin bir biçimde sınava hazırlanmanızı sağlayan bir sistem seçmelisiniz.

Infinitude Havacılık, bu maksatla kullanıcıların ihtiyaçlarını analiz ederek benzerlerinin arasından kolaylıkla sıyrılan ATPL Online Sınav Hazırlık Sistemini tasarlamıştır.

ATPL sınavlarında bir oturumda katılabileceğiniz ders için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu tamamen şahsi planlamanız, hazırlığınız ve kontenjan durumuna bağlıdır.

ATPL sınavlarında tüm sorular eşit puana sahip değildir. Sorular zorluk seviyesine göre farklı ağırlık katsayısına sahiptir. Bu sebeple sınav esnasında soruları cevaplarken soruların katsayı puanlarına dikkat etmek sınavdan iyi not almak için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

ATPL Teori derslerini EASA üyesi bir ülkede tamamlayarak sınava girmeye hazır olduğunuzu gösteren “ATPL Theory Recommendation” evrağınızı aldığınızda EASA üyesi olan herhangi bir ülkede ilgili sivil havacılık otoritesine başvurarak ATPL sınavlarına katılabilirsiniz.

ATPL Teori eğitiminizi tamamlayarak “ATPL Theory Recommendation” evrağınızı aldığınız tarihten itibaren 12 aylık süre zarfında en az 1 adet teori sınavına katılmanız gerekecektir.

ATPL Teori eğitimleri maksimum %90 oranında uzaktan eğitimle tamamlanabilir. En az %10 luk kısmı sınıf ortamında yüz yüze olarak tamamlanmalıdır.

ATPL sınavlarına yanınızda sınava katılacağınız derse yönelik olarak kalem (farklı renklerde), hesap makinesi, Flight Computer, Plotter gibi araçları getirebilirsiniz.

Ancak bazen sivil havacılık otoriteleri farklı uygulamalar yapabiliyor. Örneğin bazı sivil havacılık otoritelerince sınavda dijital flight computer kullanılmasına izin verilmesine karşın şu anda Türkiye’de sınavlara hesap makinesi ile girilmesine müsade edilmemektedir.

Bu sebeple sınava katılacağınız sivil havacılık otoritesinin sınav talimatını okuyarak sınav salonuna gitmeniz sizleri süprizlerle karşılaşmaktan koruyacaktır.

ATPL teori sınavlarında 14 ders vardır.

 • 010 – Aviation Law
 • 021 – Airframe, Systems, Engines & Electrics
 • 022 – Instrumentation
 • 031 – Mass & Balance
 • 032 – Performance (Airplane)
 • 033 – Flight Planning & Monitoring
 • 040 – Human Performance and Limitations
 • 050 – Meteorology
 • 061 – General Navigation
 • 062 – Radio Navigation
 • 070 – Operational Procedures
 • 081 – Principles of Flight (Airplane)
 • 091 – VFR Communication
 • 092 – IFR Communication

ATPL 14 Ders sınavlarını maksimum 6 oturumda, her bir dersten en fazla 4 defa sınava katılarak, 18 aylık süre zarfında vermemeniz durumunda ATPL Re-Take kursu açan bir ATO’da tekrar teorik eğitim alarak tüm sınavlara baştan başlayabilirsiniz.

ATPL Teori sınavlarında bir dersten en fazla 4 defa sınava katılma hakkınız bulunmaktadır.

Hali hazırda EASA’da ATPL Teori eğitimlerinizi tamamladıktan sonra Türkiye’de gerekli lisans çevirim başvurusunu yaparak Türk Lisansınıza ATPL Teori eğitiminizi işletebilirsiniz.

SHGM tarafından yayınlanmış olan taslak yönetmelikte ATPL Teori sınavlarının yurtdışında tamamlanması durumunda Türk lisansına çevirebilmek için SHGM tarafından yapılan sınavlara tekrar girmeniz gerekeceği belirtilmiş. Taslak yönetmelik hali hazırda yürürlüğe girmemiş olup yayınlanmasını müteakiben 6 ay içerisinde etkin olacaktır.

ATPL 14 dersin sınavlarını tamamlamak için toplamda 6 oturum hakkınız bulunmaktadır.

ATPL Teori sınavına ilk katıldığınız tarihten itibaren 18 ay içerisinde tüm sınavlardan geçer not almalısınız. Aksi durumda ATPL Re-Take kursuna katılarak tüm sınavlara baştan katılmanız gerekir.

Bu tamamen kişilerin kendisini sürece adamasına ve motivasyonuna bağlı olmakla birlikte ortalama 6 ile 12 aylık bir süre içerisinde tamamlanabilir.

Bu mümkün değil. EASA’da ME-IR-CPL eğitimine devam edebilmeniz için ATPL Teori sınavlarını bir EASA sivil havacılık otoritesinde geçmiş olmanız gerekmektedir.

Ticari Pilot Lisansı eğitimini Avrupa’da almanın Türkiye’ye nazaran daha uygun maliyetli olmasının yanında, eğitim sonunda alınacak lisansın EASA onaylı olması sebebiyle tüm dünyada gerçerli bir lisans elde edilmiş olunur.

Avrupa’da ticari pilot lisansı eğitimi fiyatları Türkiye’ye göre daha uygundur. Genellikle Avrupa’da alınan eğitimlerin Türkiye’den daha yüksek fiyatlara sahip olduğu düşünülür. Fakat Avrupa’da alınan lisans eğitimlerinin maliyeti, Türkiye’de alınan lisans eğitimlerinin maliyetinden daha uygundur. Ortalama olarak hesaplanacak olunursa Türkiye'de alınan lisans eğitiminin ücreti, Avrupa’da alınan lisans eğitiminin ücretinden neredeyse iki kat fazladır. Son dönemde yeni açılan uçuş okulları sebebiyle artan rekabet ile aradaki fark giderek azalmaktadır.

Ayrıca Türkiye’de alınan lisansla Avrupa’da alınan lisansın sağladığı avantajlar da aynı değildir. Avrupa’da alınan EASA lisansı tüm dünyada geçerliliği olan bir lisans tipidir.

At the moment, you can add ATPL Theory authorization to your Turkish license by applying for license conversion after completing ATPL Theory training in EASA.

In the draft regulation published by the SHGM, it is stated that if the ATPL Theory exams are completed abroad, you will have to retake the exams held by the SHGM to be converted to a Turkish license. The draft regulation has not come into force yet and will be effective within 6 months following its publication.

CPL (A) - Commercial Pilot License training is a 25-hour long training that includes 10 hours of Basic Instrument training in normal conditions. If the Basic Instrument Training has been taken in another training module before this training, CPL training is applied for 15 hours. While 10 hours of the 15-hour training is carried out with single-engine aircraft with fixed landing gear, the other 5 hours are carried out with a complex (landing gear can be purchased) aircraft. Therefore, You can get CPL training without getting Basic IR training, but CPL training will be for 25 hours long.

CPL(A) – Commercial Pilot License – Ticari Pilot Lisansı adından da anlaşılacağı üzere ticari amaçlı kazanç elde etmek için uçuş yapmanıza imkan sağlayan bir lisans türüdür.

CPL(A) – Commercial Pilot License – Ticari Pilot Lisansı geçerlilik süresi ömür boyu olup lisansınıza işlenen yetkilerin geçerlilik süresi içerisinde yenilenmesi ve Medical Class 1 sağlık sertifikanızı güncel tutmanız durumunda lisansınızın ayrıcalıklarını kullanabilirsiniz.

CPL – Commercial Pilot License yani Ticari Pilot Lisansının kısaltılmış adıdır. CPL lisansına sahip olan pilotlar ticari kazanç sağlamak üzere uçuş gerçekleştirebilirler.

CPL – Ticari Pilot Lisansı eğitimine başlamak için minimum 100 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir.

The questions asked in the PPL theory exams have different weight coefficients. Because of that, extra attention should be paid to the weight coefficients of the questions during the exam.

Bu konuda yapacağınız ilk adım, temel önceliklerinizi belirleyerek seçeneklerinizi kategorize etmektir. Genel olarak uçuş eğitimine başlamak isteyen pilot adayı arkadaşlarımızın temel kriterleri; uçuş eğitim kalitesi, uçuş eğitimi süresi, uçuş eğitimi maliyeti şeklindedir. Burada kriterlerimizi belirledikten sonra ikinci basamakta kendi bireysel planlamamızda bu 3 kriteri ne şekilde önceliklendireceğimizi belirlemektir.

Doğru uçuş okulu seçimi konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için "Doğru Uçuş Okulu Seçimi Nasıl Yapılır" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

EASA – European Aviation Safety Agency – Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı nın kısaltılmış halidir. EASA, 15 Temmuz 2002 tarihinde hizmete başlamış olup Avrupa Hava Sahası ile ilgili bir güvenlik kurumudur.

EASA pilot lisansına sahip olabilmek için pilotaj eğitiminin EASA üyesi olan ülkelereden birinde alınması gerekmektedir. Eğitimin tamamlanmısını müteakip ilgili sivil havacılık otoritesince yapılacak kontrol uçuşunda başarılı olunmalıdır.

Uçuş eğitmenliği eğitimine başvuru yapabilmek için gerekli koşullar şunlardır;

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Minimum ICAO Level 4 seviyesi İngilizce bilgisine sahip olmak,
 • En fazla 5 saati FSTD de olmak üzere en az 10 saat tek motorlu uçakla aletli uçuş gerçekleştirmiş olmak,
 • Minimum 20 saat VFR seyrüsefer uçuşu gerçekleştirmiş olmak,
 • 5 saati son altı ayda olmak koşuluyla minimum 30 saat tek motorlu uçakla uçuş gerçekleştirmiş olmak,
 • 2 ayrı meydana ful-stop-landing gerçekleştirerek minimum 300 NM lık VFR sorumlu pilot uçuşu yapmış olmak,
 • Geçerli SEP – Tek Motorlu Uçak yetkisine sahip olmak,
 • 1 saatlik uçuş eğitmenliğine uygunluk testinde başarılı olmak,
 • PPL Lisansı ile başvuru yapacaklar için;
  • Aletli Uçuş Yetkili Medical Class 2 sağlık sertifikasına sahip olmak,
  • Uçaklarda en az 200 saat uçuş gerçekleştirmiş olmak.
  • Uçaklarda en az 150 saat sorumlu pilot uçuşu gerçekleştirmiş olmak,
  • LAPL haricinde uçuş eğitimi verebilmek için CPL Teori eğitimini tamamlamış olmak,
 • CPL Lisansı ile başvuru yapacaklar için;
  • Geçerli Medical Class 1 sertifikasına sahip olmak.

EASA’nın temel görevleri şunlardır;

 • Avrupa hava sahasında güvenlik konusunda kurallar koymak, Avrupa Birliği üyesi ülekeler ve Avrupa Komisyonu’na bu konuda gerekli teknik desteği sağlamak,
 • Avrupa hava sahasında güvenlik sağlamak maksadıyla uygulamaların standart haline getirilmesini, bu amaçla gerekli denetim, eğitim, standardizasyon faaliyetlerini gerçekleştirmek,
 • Hava sahasında kullanılan uçaklar, motorları ve diğer parçalarının emniyeti açısından ve çevresel standartlara uygun olduğunu gösteren yeterlilik belgelerini düzenlemek,
 • Havacılık sektröünde bulunan üreticileri ve bakım faaliyetleri icra edenleri inceleyerek uygun bulunnaların faaliyetlerini onaylamak,
  Havacılık güvenliğini geliştirmek için gerekli bilgileri toplamak ve analiz etmek.

Flight Computer kullanımı hakkında bilgi almak için satın almış olduğunuz modelin kitapçığını inceleyebilirsiniz. Ancak bu yöntem sizin için uzun bir süreç alabilir. Bu maksatla sosyal paylaşım sitelerinden kısa videolar izleyerek uygulamalı olarak da öğrenebilirsiniz. Infinitude Havacılık olarak, uçuş eğitimine bizlerle başlayan tüm pilot adaylarına Flight Computer Eğitimi ücretsiz olarak verilmektedir.

Piyasada yaygın olarak kullanılan ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 flight compueter lerdir. Bunların fiyatlarına gelecek olursak; ASA E6B karton versiyonu 100 TL civarında iken metal versiyonu yaklaşık 300 TL civarındadır. Jeppesen CR3 Flight Computer 350-400 TL arasında iken Pooleys CRP5 Flight Computer yaklaşık 700 TL civarındadır.

ATPL sınavlarına katılan herkesin edinmesi gereken en önemli aletlerden bir tanesi de flight computer dür. Piyasada yaygın olarak kullanılan flight computer modelleri şunlardır; ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 .

PPL(A) lisansı ile günlük maksimum 6 saatlik PIC uçuşu gerçekleştirebilirsiniz. PIC uçuşları bir an önce tamamlanması gereken bir aşama olarak görülmek yerine uçuş tecrübelerinizi artıracağınız bir aşama olarak değerlendirilmeli ve kısa sürede bitirmeye odaklanmaktansa her bir saatinde uçuş bilgi ve tecrübelerinize yenilerini ekleyebileceğiniz uçuşlar planlayarak bu süreci tamamlamanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Şu anda EASA üyesi Ülke sayısı 31 olup, üye ülkelerin isimleri aşağıda sıralanmıştır;

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya , İspanya, İsveç, İsviçre.

ICAO Level notu uçuş eğitimleriniz için yeterlidir ancak iş başvuruları esnasında havayolu şirketleri TOEFL, IELTS gibi farklı dil sınavlarında alınmış not belgesini sunmanızı isteyebilir.

Commercial Pilot License training is completed approximately in 1-2 weeks.

You must get a passing grade from all exams within 18 months from the date you first take the ATPL Theory exam. Otherwise, you must attend the ATPL Re-Take course and take all exams from the beginning.

You must get a passing grade from all exams within 18 months from the date you first take the ATPL Theory exam. Otherwise, you must attend the ATPL Re-Take course and take all exams from the beginning.

Night VFR training is a 5-hour training and the 01:30 part of this training is carried out as a solo flight.

Night VFR training is a 5-hour training and the 01:30 part of this training is carried out as a solo flight.

You must have done a minimum of 100 hours of PIC flight to start the CPL – Commercial Pilot License training.

You must have done a minimum of 100 hours of PIC flight to start the CPL – Commercial Pilot License training.

You have 6 sessions to complete the exams of ATPL 14 courses.

ASA E6B, Pooleys CRP5, Jeppesen CR3 are the commonly used flight computers in the market. If we mention their prices; The ASA E6B cardboard version is around 100 TL, while the aluminum version is around 300 TL. While Jeppesen CR3 Flight Computer is between 350-400 TL, Pooleys CRP5 Flight Computer is around 700 TL.

Those who dream of becoming a pilot can do so by enrolling in private and state universities with piloting programs, either paid or with scholarships. You can reach the list of universities that provide piloting training by reviewing the page of the higher education institution's Universities with Pilotage Program.

Apart from this alternative, THY and other airline companies are also recruiting university graduate pilot candidates to be trained. Companies apply different criteria in different periods in this regard. Pilot candidates who want to apply will be able to find the most accurate information on the relevant company's application page.

Apart from these alternatives, You can get flight training by applying to flight schools in Turkey and Europe also.

Ticari pilot lisansına sahip olmak isteyen pilot adayları pilotaj eğitimi için en düşük ICAO English Level 4 seviyesine sahip olmalıdır. Pilot adaylarından yapılacak olan ICAO Level sınavında bazı şartları yerine getirmesi beklenir.

ICAO Level İngilizce Testi Derecelendirmeleri

 • Level 1-3 : Non-operational
 • Level 4 : Operational
 • Level 5 : Extended
 • Level 6 : Expert
ICAO Level İngilizce sınavında Level 1 den Level 6 ya kadar derecelendirme vardır. Pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin minimum ICAO Level 4 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir. ICAO Level 4 için geçerlilik süresi 4 yıl, Level 5 için 6 yıl, Level 6 için ömür boyudur. #icao #icaoenglish #ppl #flighttraining #howtobeapilot #futurepilot #cadetpilot #traineepilot #pilotlife #pilot #airliners #dreamjob #pilotsofinstagram #flightschool #aviation #instaaviation#aviationlovers #infinitudeaviation
İngilizce’nin uluslararası kabul görmüş bir dil olması sebebiyle havacılıkta da ingilizce ortak iletişim dili olarak seçilmiştir. ICAO (International Civil Aviation Organization) Dökümanı 9835’e göre pilotlar ve hava trafik kontrolörleri lisanslarının ayrıcalıklarını kullanabilmek için yeterli ingilizce seviyesine sahip olmalıdırlar. ICAO Level İngilizce sınavında Level 1 den Level 6 ya kadar derecelendirme vardır. Pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin minimum ICAO Level 4 seviyesinde ingilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir. #icao #icaoenglish #ppl #flighttraining #howtobeapilot #futurepilot #cadetpilot #traineepilot #pilotlife #pilot #airliners #dreamjob #pilotsofinstagram #flightschool #aviation #instaaviation#aviationlovers #infinitudeaviation

Infinitude Havacılık çözüm ortaklarından, Avrupa’da ICAO Level İnglizce seviye tespit sınavı yapma yetkisine sahip English Centre trarafından hazıelanmış 30 saatlik online ICAO Level hazırlık kursuna katılabilirsiniz. Türkiye’de de bazı dil kurslarında havacılık İngilizcesine yönelik olarak eğitim alabilmektesiniz.

ICAO Level İngilizce sınavı temel anlamda 3 bölümden oluşur. Ancak sınavın kapıdan girdiğiniz an ilk selamlaşmadan itibaren başladığını da unutmayınız. İlk bölümde temel tanışma, neden pilot olmak istediniz, ilk uçuş deneyiminiz, uçuşta en zorlandığınız anlar tarzında sorular ile temel konuşma, anlama becerileri test edilir. İkinci bölümde dinleme becerilerinizi test etmek amacıyla bir telsiz konuşması ve bir acil durum diyaloğu dinletilir. Telsiz konuşmasında verilen bazı bilgilerle ilgili (QNH, FL v.b.) bir kaç soru sorulur. Acil durum diyaloğu ile ilgili de acil durumun ne olduğu, pilotun nasıl karar verdiği, sizin bu karar hakkında fikrinizi belirtmenizi isteyen sorular sorulur. Bu sayede dinleme ve konuşma becerileriniz test edilir. Üçüncü bölümde size havaclıkla ilgili gösterilen bir yada iki resmi tanımlamanız istenir. Bu tanımlama tam ve belirli bir düzen içerisinde yapılmalıdır. Bu resimlerdeki durumla ilgili fikriniz sorulur. ICAO Level İngilizce sınavı ortalama 30 dakika sürmekte olup konuşma, dinleme, anlama, akıcılık, kelime ve dilbilgisi becerilerinizin yanında temel havacılık bilgilerinizde test edilmiş olur. #icao #icaoenglish #ppl #flighttraining #howtobeapilot #futurepilot #cadetpilot #traineepilot #pilotlife #pilot #airliners #dreamjob #pilotsofinstagram #flightschool #aviation #instaaviation#aviationlovers #infinitudeaviation
ICAO Level İngilizce seviye tespit sınavında öncelikli olarak İngilizce dili etkin bir biçimde kullanabilme yeteneğiniz test edilir. Ancak sınav esnasında sorular havacılık içerikli olduğu için sizden temel seviyede de olsa havacılık bilgisine sahip olmanız beklenir. Uçuş eğitimine başlayıp bir miktar uçtuktan sonra sınava giren pilot adayı arkadaşlarımız bu sınavda daha az problem yaşamaktadır.

ICAO Level İngilizce seviyelerinin tespitinde 6 temel kritere göre değerlendirerek ICAO Level İngilizce seviyesi tespit edilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Akıcılık (Fluency)
 • Etkileşim (Interaction)
 • Kelime bilgisi (Vocabulary)
 • Gramer bilgisi (Grammatical Structures)
 • Telafuz (Pronouncation)
 • Anlama (Comprehension)

You can make a job application with a CPL - Commercial Pilot License. Although the requirements may vary for each job application, in general, you are required to have a valid Medical Class 1 health certificate, and ME IR authorized CPL license which has a minimum validity period of six months.

There is no need to fly a checkride flight after completion of Night VFR training. It is sufficient to send the document to CAA, stating that you have completed the training by deciding that you have fulfilled the requirements of the training, by the flight school you received Night VFR training

You can attend the 30-hour online ICAO Level preparation course prepared by the English Center, one of the Infinitude Aviation solution partners, which has the authority to conduct the ICAO English Level exam in Europe. You can take the Aviation English exam preparation course in some English centers in Turkey also.

ATPL Theory training can be completed with a maximum of 90% distance learning. At least 10% of it must be completed face-to-face in the classroom environment.

Adaylar PPL eğitimine katılabilmek için;

 • Minimum lise mezunu veya dengi bir kurumdan mezun olmalı,
 • 17 yaşını doldurmuş olmalı,
 • İkinci Sınıf (Medical Class-II) sağlık sertifikasına sahip olmalıdır. Medical Class 2 sağlık sertifikasının, SHGM tarafından yayınlanmış Yetkili Havacılık Tıp Merkezlerinden alınması gerekmektedir.

ME CR – Çok Motorlu Uçak Sınıf Yetkisi eğitimine başlamak için minimum 70 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir.

CPL(A) – Commercial Pilot License - Ticari Pilot Lisansı eğitimi normal usullerde 25 saatlik bir eğitim olup içerisinde 10 saatlik Temel Aletli Uçuş Yetkisi eğitimini kapsar. Bu eğitim öncesinde başka bir eğitim modülünde Temel Aletli Uçuş Yetkisi eğitimi alınmış ise bu eğitim 15 saat olarak uygulanır. 15 saatlik eğitimin 10 saati sabit iniş takımına sahip tek motorlu uçaklarla yapılırken diğer 5 saatlik bölümü kompleks (iniş takımları alınabilir) bir uçak ile gerçekleştirilir. Dolayısıyla IR eğitimi almadan iniş takımları içeri alınabilir tek motorlu bir uçak ile CPL eğitimi alınabilir ancak bu eğitim 25 saat olarak uygulanır.

Medical Class 1 ve Medical Class 2 muayenelerinin geçerlilik süreleri haricinde bu muayeneler kapsamında yapılan testlerinde belirli geçerlilik süreleri vardır.

Dolayısıyla sağlık sertifikanızın yenileme muayenesinde ilk sağlık muayenesinde olduğu gibi tüm testler yapılmaz sadece süresi geçmiş testleriniz yenilenir.

Medical Class 1 ve Medical Class 2 muayenesi kapsamında yapılan testlerin geçerlilik süreleri şu şekildedir.

Medical Class 1 Muayenesi Kapsamında Yapılan Testlerin Geçerlilik Süreleri;

Odyometri: 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
Görme Alanı: 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
EKG: 30 yaş 5 yıl - 30/39 yaş 2 yıl - 40/49 yaş 1 yıl - 50 yaş üstü 6 ay
Solunum Fonksiyon Testi: 4 yılda bir
Akciğer Grafisi: 4 yılda bir

Medical Class 2 Muayenesi Kapsamında Yapılan Testlerin Geçerlilik Süreleri;

Odyometri: İlk muayene - 40 yaş altı 5 yıl - 40 yaş üstü 2 yıl
Görme Alanı: İlk muayene sonrasında gerekirse
EKG: 40/49 yaş 2 yıl - 50 yaş üstü 1 yıl
Solunum Fonksiyon Testi: 40 yaş üstü 4 yılda bir
Akciğer Grafisi: 40 yaş üstü 4 yılda bir

PPL tipi lisanslar için Medical Class 2 sağlık sertifikasına sahip olunmalıdır. Medical Class 2 sağlık sertifikasının geçerlilik süreleri ; 40 yaş altı pilotlar için beş sene, 40-50 yaş arası pilotlar için iki sene, 50 yaş üstü pilotlar için ise bir senedir.

ATPL ve CPL tipi lisanslar için Medical Class 1 sağlık sertifikasına sahip olunmalıdır. Medical Class 1 sağlık sertifikasının geçerlilik süreleri; çift pilotlu hava araçlarında görev yapan pilotlar için 60 yaş altı 1 sene, 60 yaş üstü için ise altı aydır. Tek pilotlu hava araçlarında görev yapan pilotlar içinse 40 yaş altı 1 sene, 40 yaş üstü ise 6 aydır.

MEP IR – Çok Motorlu Uçak Alet Yetkisi eğitimine başlamak için minimum 70 saat PIC uçuş yapmış olmanız gerekmektedir.

Pilot olmanın hayalini kuranlar bunu pilotaj programı bulunan özel ve devlet üniversitelerine ücretli veya burslu şekilde kayıt olarak gerçekleştirebilirler. Bünyesinde pilotaj eğitimi veren üniversitelerin listesine yüksek öğretim kurumunun Pilotaj Programı Bulunan Üniversiteler sayfasını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Bunun alternatifin dışında THY ve diğer havayolu şirketleride yetiştirilmek üzere Üniversite mezunu pilot adayları alımı yapmaktadır. Şirketler bu konuda farklı dönemlerde farklı kriterler uygulamaktadır. Bu şekilde başvuru yapmak isteyen pilot adayları en doğru bilgiye ilgili şirketin başvuru sayfasında bulabilecektir.

Bu alternatiflerin dışında Türkiye ve Avrupa’da uçuş eğitimi veren özel uçuş okullarına başvurarakta bu eğitimi alabilirsiniz.

Uçuş eğitmeni olabilmek için eğitim için yetkilendirilmiş bir uçuş okulunda Flight Instructor Training – Uçuş Eğitmenliği Eğitimi almanız gerekmektedir. Eğitim öncesinde eğitim için uygunluk değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Aletli Uçuş eğitimi ve Ticari Pilot Lisansı eğitimleri için bu yetkinin lisansınıza işlenmiş olması gerektiğinden alet uçuş eğitimine başlamadan belli bir süre önce tamamlanmış olması gerekmektedir. Eğitim süresi ortalama 3 gündür.

Günümüz koşullarında meslekler ve maaşları değerlendirildiğinde pilotluk mesleğinin maaşı yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Maaşın yüksek olmasından dolayı pek çok kişi pilot olmak istiyor. Aynı zamanda pilotların sık sık seyahat ettiği gerçeği de kişinin ilgisini çekiyor. Pilot olmak isteyenleri bekleyen avantajları kısaca özetleyecek olursak:

 • Yüksek maaş
 • Seyahat imkanı
 • Farklı kültürler ve yeni insanlar tanıma imkanı
 • Eve iş getirme durumunun olmaması
 • İndirimli ulaşım hizmetlerinin bulunması gibi avantajları sayabiliriz.

Gün batımından 30 dakika sonrası ile gün doğumundan 30 dakika öncesi arasında görerek uçuş kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir.

Night VFR – Gece Uçuş Yetkisi eğitimi öncesi gece görerek uçuş usulleri, gece koşullarında uçuş aletleri ve uçak aydınlatma sistemlerinin etkisi gibi konuları da içeren bir teorik eğitim ilk uçuş öncesinde verilmektedir.

Night VFR – Gece Uçuş Yetkisi eğitimi sonrasında sivil havacılık otoritesi tarafından kontrol uçuşu yapılmasına gerek yoktur. Uçuş eğitimi aldığınız uçuş okulu tarafından eğitimin gerekliliklerini yerine getirdiğinize karar verilerek eğitimi tamamladığınıza dair evrağın düzenlenerek sivil havacılık otoritesine bildirilmesi yeterlidir.

IR – Instrument Rating – Aletli Uçuş Yetkisi eğitimine başlayabilmeniz için Night VFR – Gece Uçuş Yetkisinin PPL(A) – Hususi Pilot Lisansınıza işlenmiş olması gerektiğinden lisansınızın eğitiminizi tamamladıktan sonra yenilenmesi gerekmektedir.

Gece görerek koşullarda; motor çalıştırma, taxi, tırmanış, alçalış, düz uçuş, prosedür dönüşleri, stall, çeşitli flap konfigürasyonlarında iniş - kalkış, emercensi usuller, seyrüsefer uçuşu, temel alet uçuşu konularında eğitim alınır.

Night VFR – Gece Uçuş Yetkisi eğitimi 5 saatlik bir eğitim olup bu eğitimin 01:30 luk kısmı solo olarak gerçekleştirilir.

Night VFR – Gece Uçuş Yetkisi eğitiminizde solo cross country ve meydan turu görevlerini icra etmeniz gerekecektir.

Night VFR – Gece Uçuş Yetkisi eğitimi kapsamında solo Cross Country ve meydan turu görevleri bulunmaktadır. Bu görev saatleri PIC olarak kayıt edilmelidir.

NVFR(Night Visual Flight Rules) gece görerek uçuş yetkisi, gün batımından gün doğumuna kadar olan sürede görerek uçmaya izin veren bir yetkidir.

PPL(A) – Hususi Pilot Lisansı eğitiminizi tamamladıktan sonra uçuş bilgi ve tecrübelerinizi artırmak, ME–IR–CPL eğitimlerine başlamak ve tamamlamanız için gerçekleştirmeniz gereken Sorumlu Pilot Uçuşudur.

300 NM Long Cross Country görevinin bir kez yapılması yeterlidir.

Aletli uçuş yetkisi eğitimi almamış olmanıza rağmen VFR usullere uygun olarak aletli uçuş pratiği yapabilirsiniz. Bu aletli uçuş eğitimi öncesinde tecrübe kazanmak için de iyi bir fırsattır.

Pilotluk eğitimi süreci her ne kadar yoğun ve zorlu geçse de bu sürece kendini adayarak yeterince çalışan tüm adaylar bu eğitimi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirler.

Ticari havayolu pilotluğu mesleki olarak uluslararası bir nitelik taşıması ve her aşamasında doğru ve sağlıklı iletişim kurabilmesi için iyi seviyede İngilizce bilinmesini zorunlu kılmaktadır. Havayolları iş başvuruları esnasında da havayollarında Pilot olmak için İngilizce seviyesi ön planda tutuluyor.

Uçuş eğitimlerine katılmak ve Ticari pilot lisansına sahip olabilmek için ICAO Level İngilizce sınavına katılarak minimum Level 4 seviyesinde not alınmalıdır.

Check Ride uçuşu, uçuş eğitiminin tamamlanması sonrası ilgili lisansı almaya yeterli olup olmadığınızın ölçüldüğü, sivil havacılık otoritesince yetkilendirilen kontrol pilotu ile yapılan uçuştur. PPL(A) Check Ride uçuşu 1,5 saat sürer. PPL(A) teorik ve pratik eğitiminin tamamlanmasından sonra eğitim sürecinin bitirildiğine dair gerekli bilgilendirme dokümanları eğitim alınan uçuş okulu tarafından ilgili sivil havacılık otoritesine online sistem üzerinden gönderilir. Bu işlemden sonra bazı uçuş okullarında okul tarafından bazılarında ise öğrenci tarafından sivil havacılık otoritesine check ride uçuşu randevu ve kontrol pilotu atama talebinde bulunulur. Check Ride uçuşu, sivil havacılık otoritesince belirlenen tarih ve saatte, atanan kontrol pilotu tarafından gerçekleştirilir. Check Ride uçuşunun başarılı sonuçlanması ile kontrol pilotu tarafından sınav sonuç evrakı sivil havacılık otoritesine gönderilir ve lisans basım işlemleri başlatılır.
Uçuş okulları PPL (Private Pilot License - Hususi Pilot Lisansı) eğitimlerinde kullanmak üzere değişik tip ve modelde tek motorlu uçakları envanterlerinde sunmaktadırlar.  Örnek verecek olursak bu uçaklar Tecnam P2002JF, Aero AT3, Viper, Cessna 150, Cessna 152, Diamond DA40, Evektor  gibi uçaklar olabilir. Genelde okullar fiyat tekliflerini sunarken sizlere eğitim için kullanılacak uçak tipini ve eğer farklı uçak tipleri için farklı fiyat politikası varsa bunu da belirterek teklif sunarlar. Genel prensip PPL eğitimini başlanılan uçak ile bitirmektir. Ancak arıza veya planlı/plansız bakım gibi dış etkenler sebebiyle uçuş eğitimi esnasında farklı uçak tipleri ile de uçabilirsiniz.

PPL eğitimi öncesi eğitim kapsamında kullanılan uçaklara ait Operational Manual size e-posta ile gönderilecek olup pratik eğitiminize başlamadan önce ilgili uçak tipi ile ilgili yapılacak teori sınavından başarı ile geçmelisiniz.

Kontrol uçuşunda başarısız olmanız durumunda kontrol pilotunuın yapacağı değerlendirme doğrultusunda ilave eğitim uçuşu yaptıktan sonra kontrol uçuşu için yeniden randevu alınarak kontrol uçuşuna girilebilir.

EASA kuralları gereğince üst üste en fazla altı takvim günü uçuş yapabilirsiniz. Üst üste 6 takvim günü uçuşu takip eden günde uçuş yapılmamalıdır. Her ne kadar uçuş eğitimi planlamasının yapılması okulun sorumluluğunda olsa da kendi uçuş günlerimizi takip etmeli ve yanlışlıkla bu durumun aksine bir planlama yapıldığında planlamayı yapan sorumlu eğitmen ile görüşerek gerekli düzeltmeyi yaptırmalıyız.

PPL eğitimi başlangıç tarihi itibariyle en fazla 2 yıl içerisinde tamamlanmalıdır. Ancak eğitime verilen ara ilave uçuş saati, eğitim tekrarı gibi ekstra maliyetlere sebep olabilecektir.

Pilotların PPL lisansı ile uçurabilecekleri uçaklar yönetmelikle düzenlenmiştir. Hususi pilot lisansına sahip pilotlar boş ağırlıkları 5700 kg’a kadar olan ve Light kategoride bulunan uçaklar ile Sorumlu Pilot Uçuşu gerçekleştirebilirler. PPL lisansı ile tek motorlu uçaklar ile uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Multi Engine – Çok Motorlu Uçak ile uçuş yetkisi için gerekli eğitimleri tamamladığınız takdirde ticari olmayan amaçla çok motorlu uçaklar ile de PIC – Pilot in Command - Sorumlu Pilot Uçuşu gerçekleştirebilirsiniz.

PPL - Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansı adında da kolaylıkla anlaşıldığı üzere ticari kazanç elde etmek için kullanamayacağınız bir lisans türüdür. PPL lisansı ile her ne şekilde olursa olsun ticari amaçlı uçuş yapmak yasaktır. Bu konunun denetimi ülkemizde SHGM – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.İhlallerin tespiti durumunda uyarı, lisansın geçici olarak askıya alınması gibi idari cezalar uygulanmaktadır.

PPL lisansı geçerlilik süresi 2 yıldır. PPL lisansınızın süresinin uzatılabilmesi için lisansınızın geçerlilik süresinin bitiminden 12 ay öncesinide kapsayan zaman dilimi içerisinde en az 6 saati PIC – Pilot in Command - Sorumlu Pilot Uçuşu olmak üzere minimum 12 saat uçuş gerçekleştirmiş olmak, 12 iniş kalkış yapmak ve bu 12 saatlik uçuştan minimum 1 saatinin yetkili bir uçuş öğretmeni ile uçuş eğitimi olarak gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir.

PPL “Private Pilot Licence” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak Hususi Pilot Lisansı olarak adlandırılmıştır. Daha önce hiç bir uçuş eğitimi almamış ve havacılığa ilgi duyanların tamamlamaları gereken eğitim programını başarıyla tamamlamalarının ardından verilen, pilotluk lisansıdır. PPL lisansı adından da anlaşılacağı üzere bireysel bir lisanstır ve PPL lisansına sahip pilotlar bu lisans ile ticari maksatla hiçbir uçuş yapamaz.

PPL soru bankasında PPL 9 dersten yaklaşık 1.800 adet soru bulunmaktadır.

PPL teori dersleri genel olarak zor olmasa da uçuşla ilgili temel bilgileri edindiğiniz bu aşamada teori derslerine ortalama 1 aylık bir sürede kolaylıkla hazırlanabilirsiniz.

PPL teori sınavlarını 6 oturumda her bir dersten en fazla 4 defa girerek tamamlamanız gerekir. 6 oturumda herhangi bir dersten en fazla 4 defa girerek tamamlayamamanız durumunda PPL teori eğitimini tekrar alarak ilgili uçuş okulundan sınava girmeye hazır olduğunuza dair yeni evrak almanız gerekecektir.